İslami çalışma ahlakının küçük işletme sahiplerinin finansal yatırım davranışlarına etkisi: OSTİM örneği
The effect of Islamic work ethics on small business owners' financial investment behavior: Case study of OSTİM
- Tez No: 644693
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL BOZKURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmada, küçük işletme sahiplerinin finansal yatırım davranışları ve çalışma ahlakı ilişkisi, finansal risk eğilimi-dini inanç ilişkisi, çalışma ahlakı-dini inanç ilişkisi ve girişimcilik-dini inanç ilişkisi üzerinden ve Weber'in çizdiği kuramsal çerçeve bağlamında analiz edilmeye çalışılmıştır. Çalışmada, OSTİM'de KOBİ ölçeğin faaliyette bulunan 20 küçük işletme sahibi ile mülakat yapılmış ve elde edilen veriler nitel analize tabi tutulmuştur. Elde edilen veriler araştırma sorusu kapsamında değerlendirildiğinde, kendilerini Müslüman olarak tanımlayan seküler küçük işetme sahiperinin, İslami çalışma ahlakı ilkeleri ile tam olarak uyumlu bir çalışma ahlakı anlayışına sahip oldukları, finansal risk eğilimlerinin yüksek olduğu, finansal yatırım davranışlarının genel olarak ekonomik konjonktürden etkilendiği ve girişimcilik konusunda alturist bir karakter taşıdıkları sonucuna ulaşılmıştır. Ulaşılan sonuçlar, Weber'in kuramsal çerçevesi üzerinden değerlendirildiğinde ise, küçük işletme sahiplerinin çalışma ahlakı anlayışlarının, Weber'in Kalvenist ve İslami olarak kategorize ettiği iki ahlak anlayışı ile de tam olarak uyuşmadığını, Weber'in ileri sürdüğü İslam dini ile kapitalizmin bağdaşmazlığı tezinin ise bu çalışmanın sonuçları açısından geçerli olmadığını ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the financial investment behavior and work ethics relationships of small business owners in terms of tendency for financial risk, work ethics, entrepreneurship, and religious belief relations and within the context of Weber's theoretical framework. In the study, 20 SME owners in OSTIM were interviewed, and the data were analyzed with qualitative analysis procedures. Regarding the obtained data and research question, it was concluded that the secular small business owners who define themselves as Muslims possess work ethics that is compatible with the principles of Islamic work ethics, and they have a high tendency for financial risk. Besides, the economic conjuncture generally affects their financial investment behaviors, and they show an altruist approach to entrepreneurship. Considering the research results within Weber's theoretical framework, it is evident that the work ethic perceptions of small business owners did not entirely match Weber's two senses of ethics which are categorized as Calvinist and Islamic, and Weber's claim about the incompatibility between Islam and capitalism was not valid in terms of the results.