Understanding populist party electorate in Europe: A study of left-wing populist and right-wing populist parties after the crisis
Avrupa'da popülist parti seçmenini anlamak: Kriz sonrası sağ popülist ve sol popülist partiler üstüne bir çalışma
  1. Tez No: 644694
  2. Yazar: ALİ ONUR GİTMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu tez sağ ve sol populist partilere oy vermenin arkasındakı davranışı açıklamayı amaçlamaktadır. Önceden yapılan çalışmalar küreselleşmenin kaybedenleri hipotezini ortaya koymuş ancak bu tipolojinin modern populist parti seçmenleri açıklamakta yetersiz olduğunu öne sürmüştür. Bu çalışma ise, popülist partilerin ekonomik kriz sonrasında geleneksel seçmenlerine dönüş yaptığını ve populist parti seçmenlerinin yeniden kürselleşmenin kaybedenleri olarak tanımlanabileceğini öne sürmektedir. PopuList veri setinde yapılan siniflandirmalar üstünden sağ ve sol populist partilere odaklanarak, ve Europan Social Survey verisinin 8. turundan populist parti seçmenlerinin özellikleri incelenerek, sağ populist ve sol popülist parti seçmeninin karakteristikleri ortaya koymayı amaçlamıştır. Bunu yapmak için popülist parti seçmenlerinin siyasi görüşlerine ve sosyo-ekonomik durumlarına odaklanılmıştır. Sonuçlar küreselleşmenin kaybedenleri hipotezininin modern popülist parti seçmenini açıklamak için kullanılabilir olmadığını göstermiştir. Aynı zamanda her ne kadar populist partilere oy verseler bile sağ parti ve sol parti seçmenleri birbirlerinden ideolojik olarak ayrışmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to explain the behaviour behind voting for radical populist parties. Previous studies have found often conflicting results regarding the characteristics of populist party voters, some suggesting modern populist party voter do not fit the traditional norms of populist party voters. This study argues after the economic crisis, populist parties have returned to their traditional electorate. By focusing on populist parties based on their classification in PopuList dataset and using data from Round 8 of European Social Survey for voters; their characteristics have been analysed for both left and right wing populist parties. This study focuses on the political views and socio-economic status of populist party voters. Results indicate“losers of globalization”hypothesis is no longer viable to explain voting for populist parties. They are different from their predecessors and same logic cannot be applied to these groups. Even though both are voting for populist parties, politically right-wing and left-wing voters are not the same. They are divided by ideological lines.