Obez bireylerde fiziksel performans, psikososyal durum ve sağlık okuryazarlığının sağlıklı bireylerle karşılaştırılması
Investigation of physical performance, psychosocial status and health literacy in obese individuals and compared with healthy individuals
- Tez No: 644711
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NACİYE VARDAR YAĞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kardiopulmoner Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Obezite, farklı vücut sistemleri üzerinde olumsuz etkileri olan ve bu nedenle mortalite ve morbidite riskini artıran kronik bir hastalıktır. Son zamanlarda yapılan çalışmalar obezite hastalarında sağlık okuryazarlığı, fiziksel performans ve psikososyal durumu incelemekle birlikte, gıda bağımlılığının bu parametreler üzerindeki etkisini inceleyen bir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı, yeme bağımlılığı olan ve olmayan obez bireylerde fiziksel performans, psikososyal durum ve sağlık okuryazarlığı düzeylerini karşılaştırmaktır. Obez bireylerin yeme bağımlısı olup olmadıklarını belirlemek için Yale Yeme Bağımlılığı Ölçeği (YYBÖ) kullanıldı. Çalışmaya yeme bağımlısı olan 37, yeme bağımlısı olmayan 34 obez birey ve 34 sağlıklı birey dahil edildi. Bireylerin demografik özellikleri kaydedildi. Fiziksel aktivite seviyesinin değerlendirilmesinde Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (IPAQ) kullanıldı. Fiziksel performans için, süreli kalk yürü testi ve bir dakika otur kalk testi yapıldı. Psikososyal durum değerlendirmesi için, Beck Depresyon Envanteri kullanıldı. Sağlık okuryazarlığının değerlendirmesinde ise, Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği'nden yararlanıldı. Obez bireyler sağlıklı bireylere göre daha düşük fiziksel performans düzeyine sahipti (p0,05).
Özet (Çeviri)
Obesity is a chronic disease that has adverse effects on various body systems, and therefore increases the risk of mortality and morbidity. Although recent studies have examined health literacy, physical performance, and psychosocial status in individuals with obesity, there is no study examining the effects of food addiction on these parameters. The aim of this study was to compare the physical performance, psychosocial status, and health literacy levels of obese individuals with and without food addiction and healthy subjects. The Yale Food Addiction Scale (YYBÖ) was used to determine whether obese individuals have food addiction. Thirty-seven obese food addicted, 34 obese non-food addicted individuals, and 34 healthy individuals, were included in the study. The demographic characteristics were recorded. The International Physical Activity Questionnaire (IPAQ) was used to assess the level of physical activity. Time up and go test and one minute sit to stand test were performed for physical performance. Beck Depression Inventory was used for psychosocial status assessment. The Health Literacy Scale was used for the assessment of health literacy. While obese individuals had lower physical performance levels than healthy individuals (p0.05).