12-13 yaş grubu çocukların fiziksel özelliklerinin gelişiminde eğitsel oyunların etkisi
Effect of education games in the development of physical characteristics of the children in the 12-13 age group
  1. Tez No: 644710
  2. Yazar: VELİ BAŞAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FATİH YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın amacı; 12-13 yaş grubu çocukların fiziksel özelliklerinin gelişiminde eğitsel oyunların etkilerini araştırmaktır. Araştırmaya Gaziantep/Şehitkâmil Şehit Mehmet Karadal Ortaokulu 6.sınıf öğrencileri olan deney grubu 20 erkek/20 kız, kontrol grubu 20 erkek/20 kız öğrenci olmak üzere toplam 80 öğrenci katılmıştır. Deney grubunu oluşturan katılımcılara 8 hafta süresince, haftada 3 gün ve her bir çalışmanın 90 dk ile sınırlandırıldığı eğitsel oyun programı uygulanmıştır. Çalışmamızda eğitsel oyunların öncesinde ve sonrasında katılımcıların fiziksel özelliklerini değerlendirmek amacıyla boy uzunluğu, vücut ağırlığı, otur eriş, durarak uzun atlama, dikey sıçrama, 5 m çabukluk, sağlık topu fırlatma, 20 m sürat, 30 sn mekik çekme, 30 sn şınav çekme, flamingo denge, ip atlama, T testi ve 20m mekik koşu testleri uygulanmış ve veriler elde edilmiştir. Elde edilen veriler SPSS 24.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Aritmetik ortalama ve standart sapma değerleri hesaplanarak verilmiştir. Uygulama ve kontrol grubu katılımcılarının grup içi ön test ve son test ortalama değerleri arasındaki farklılığın tespiti“Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi”ile deney ve kontrol grupları ortalama değerler arasındaki farkların tespiti ise“Mann-Whitney U Testi”ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effects of educational games on the development of physical properties of children aged 12-13. A total of 80 students, including experimental group 20 boys / 20 girls, control grup 20 boys / 20 girls, participated in the study which are 6th grade students of Gaziantep / Şehitkâmil / Şehit Mehmet Karadal Secondary School. The educational game program was applied to the participants who formed the experimental group for 8 weeks, 3 days a wwek and each study was limited to 90 minutes. In our study, in order to evaluate the physical characteristic of the participants before and after the educational games, height lengt, body weigth, sit, reach, long jump by standing, vertical jump, 5 m quikness, throwing a medicine ball, 20 m speed, 30 seconds shuttle, 30 seconds push ups, flamingo balance, jump rope, T test and 20 m shuttle running test were applied and data were obtioned. The data obtained were analyzed using SPSS 24.0 program. Arithmetic mean and standart deviation values are given by calculating. The determination of the difference between the pre-test and post-test average values of participants of the application and control group was analyzed with the“Wilcoxon Signed Ranks Test”and the diffrence between the mean values of the experiment and control groups was analyzed with the“Mann Whitney U Test”.