Memlük Kahiresi Hanefî çevresi
Cairene Hanafis of the Mamluk era
- Tez No: 644733
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYYÜP SAİD KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Hanefîliğin Mısır'da tanınması 2./8. asrın ortalarına kadar uzansa da mezhebin bölgede dikkate değer bir müntesip varlığına sahip olması ancak Memlükler döneminde (648-923/1250-1517) gerçekleşmiş, Memlüklerin merkezi olan Kahire müteahhir dönemde Hanefîlerin varlık gösterdiği en önemli merkezlerden biri haline gelmiştir. Bu çalışma, Hanefî mezhebinin ilgili dönem ve bölgedeki tarihi gelişimine odaklanarak Memlük Kahiresi'ne nispet edilebilecek Hanefîleri teşhis etmeyi, incelemeyi ve böylelikle söz konusu Hanefî varlığının öne çıkan hususiyetlerini ele almayı hedeflemektedir. Tabakatların ve tarih kaynaklarının yoğun bir şekilde kullanıldığı çalışmada Memlükler döneminde Kahire'de bulunduğu ifade edilen Hanefîler tespit edilmiş, Hanefîleri ilgilendiren gelişmeler ve önemli dönüm noktaları kaydedilmiş, elde edilen bilgiler ışığında Kahire'deki Hanefî varlığını esas alan bir dönemlendirme ortaya konmaya çalışılmıştır. Söz konusu dönemlendirmeye göre tertip edilen tez, iki bölümden oluşmaktadır. Memlüklerden önceki sürece yoğunlaşan birinci bölümde ilk olarak erken dönemdeki (2-6./8-12. asırlar), sonrasında Eyyûbîler dönemindeki Hanefîlik konu edilmiştir. İkinci bölüm ise Memlükler dönemine tahsis edilmiştir. İlk Hanefî kadılkudatın tayininden (h. 663) Memlüklerin sonuna kadar uzanan bu zaman dilimi, üç dönem halinde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Although Hanafism was introduced to Egypt around the middle of the 2nd/7th centuries, it was not until the Mamluk period (648-923/1250-1517) that the Hanafis had a remarkable presence in the region. During this period, Cairo, the center of the Mamluk rule, became one of the most central places in the Islamic world where Hanafis were present. This study focuses on the historical development of the Hanafi Madhhab in the relevant period and region and aims to identify and examine the Hanefis who can be attributed to Mamluk Cairo, and thus to take a closer look at the characteristics of the Hanafi presence in question. Using tabaqats, chronicles and other historical resources extensively, the study attempts to determine Hanafi scholars who were known to be in Cairo during the Mamluk era, to record the developments and the important turning points for Hanafis in Egypt, and to offer a periodization based on the Hanefi presence. The dissertation consists of two parts which are arranged according to the periodization offered in the study. While the first part deals with the Hanefi presence in Egypt before Mamluks, the second part is dedicated to the Mamluk Era which is divided into three periods.