Farklı yüzey temizleme işlemi uygulanmış güncel termoplastik kaide materyalinin yüzey pürüzlülüğü ve renk değişiminin incelenmesi
Investigation of surface roughness and color stability of the current thermoplastic denture base material with different surface cleaning process
- Tez No: 644749
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR ŞAHİN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Hareketli protezlerin cilalı yüzeyleri renk değişimi göstermemelidir, cilalı yüzeyleri optimum yüzey özelliklerine sahip olması, bakteri adezyonunu minimuma indirecektir. Medikal ve endüstriyel alanlarda yaygın kullanılım alanına sahip olan Polietereterketon (PEEK) , mükkemel biyouyumluluğu, dentin ve kemiğe yakın elastik modülüne sahip olması, kolay işlenilebilirliği, yüksek boyutsal stabilitiesi, düşük ağırlığı ve rengi nedeniyle diş hekimliği uygulamalarında yer bulmaya başlamıştır. Bu çalışmanın amacı; güncel termoplastik PEEK materyalinin farklı yüzey temizleme ajanlarına maruz kaldıktan sonra yüzey pürüzlülüğünün ve renk değişiminin incelenmesidir. Hareketli protezlerin yüzey temizliği mekanik ve kimyasal temizleme protokolleri önerilmekte olup, bu çalışmada in vitro olarak PEEK materyalinden hazırlanan örneklerin ayrı ayrı macun, sabun ve aktident protez temizleme jeli ile fırçalama, sodyum hipoklorit, corega tablet, kloroben gargara ve distile suya maruz bırakıldıktan sonra yüzey pürüzlülüklerinin ve renk değişiminin incelendi. CAD\CAM ile kazınarak elde 10mm çapında 3 mm kalındaki PEEK materyalinden hazırlanan 70 adet disk şeklindeki örneklerin yüzey işlemleri tamamlandıktan sonra yüzey pürüzlülüklerinin (Ra0) ve renk değerleri ölçüldü. Daha sonra örnekler hastaların 3 aylık temizlik protokollerine denk gelecek şekilde temizleme protokollerine maruz bırakıldı. Temizleme işlemlerinden sonra tekrar yüzey pürüzlülükleri ve renk değerleri ölçüldü. İncelenen tüm örneklerde hem yüzey pürüzlülüğü hem de renk değişimi açısından istatiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmedi.
Özet (Çeviri)
The polishing surfaces of the removable dentures should not show color change, the polished surfaces having optimum surface properties will minimize bacterial adhesion. Polyetherteterktone (PEEK), which is widely used in medical and industrial fields, has begun to take place in dentistry applications due to its excellent biocompatibility, similar elastic modulus of dentin and bone, easy workability, high dimensional stability, low weight and color. The purpose of this in vitro study; evaluate the effect of denture cleansers on color stability of PEEK Surface cleaning mechanical and chemical cleaning protocols of removable dentures are recommended. In vitro, samples prepared from PEEK material are individually brushed with tooth paste, soap and actident denture cleaning gel, sodium hypochlorite, corega tablet, chlorobene gargle and distilled water, after surface roughness and color measuremennt. The surface roughness (Ra0) and color values were measured after completing the surface treatments of 70 disc-shaped samples prepared from PEEK material, which was obtained by engraving with CAD \ CAM, 10mm in diameter and 3mm thick PEEK. The samples were then exposed to cleaning protocols, corresponding to patients' 3-month cleaning protocols. After cleaning, surface roughness and color values were measured again. At the same time, no statistically significant difference was detected in the samples in terms of both surface roughness and color change.