Triple helix model and Turkish Rotary Wing Technology Center
Üçlü sarmal modeli ve Türk Döner Kanat Teknoloji Merkezi
  1. Tez No: 644750
  2. Yazar: MERVE TIRAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN ERDİL, PROF. DR. METİN DURGUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Anabilm Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bilgi üretimi ve yönetimine odaklanan bilgiye dayalı bir ekonomi, küresel pazarda rekabet edebilmek için inovasyonu ekonomik büyümenin ana itici gücü olarak kullanmaktadır. Üniversite, sanayi ve devlet arasındaki etkileşimlere dayanan üçlü sarmal inovasyon modeli, bilgiye dayalı ekonomik kalkınmayı teşvik etmek için bir ortam yaratır. Bu tezin temel amacı Türkiye'deki Döner Kanat Teknoloji Merkezinde (DKTM), Üniversite-Sanayi-Devlet işbirliğinin başarı faktörlerini incelemektir. Bu hedefe döner kanat teknolojileri alanındaki temel araştırma soruları cevaplanarak ulaşılacaktır: DKTM, üniversitelerde üretilen teknik bilgiyi sanayiye nasıl aktarmaktadır?; DKTM, sanayide ihtiyaç duyulan kalifiye insan kaynağının yaratılmasına nasıl katkıda bulunmaktadır?; DKTM, sektördeki sürdürülebilirlik süreçlerini nasıl teşvik etmektedir? Google akademik veritabanına dayanarak, Türkiye'de savunma sanayiinde tematik bir teknoloji merkezi bağlamında üçlü sarmal modelini araştıran bir çalışma yoktur. Bu çalışma kritik teknolojiler üzerindeki teknoloji transferini, Türkiye'de savunma sanayiinin öncelikli alanlarından birinde Üniversite-Sanayi-Devlet işbirliği modeli aracılığıyla akademisyenler, politika yapıcılar, araştırmacılar, devlet ve şirket yöneticileri gibi uzmanlarla yapılan görüşmelerden elde edilen nitel verileri kullanarak ve DKTM projelerinde çalışan araştırmacılara yapılan DKTM anketi ile ilgili istatistiksel verilerin analizlerini yaparak değerlendirmektedir. Sonuç olarak, mevcut modeli daha da geliştiren ve diğer savunma sanayii alanlarına da uygulanabilecek politika sonuçları elde edilmektedir.
Özet (Çeviri)
A knowledge-based economy which focuses on the production and management of knowledge uses innovation as the main driver of the economic growth in order to be competitive in the global market. The triple helix model of innovation which is based on the interactions between government, university and industry creates an environment to foster knowledge-based economic development. The main objective of this thesis is to examine the success factors of University-Industry-Government collaboration in Rotary Wing Technology Center-RWTC (Döner Kanat Teknoloji Merkezi-DKTM) in Turkey. This aim will be achieved by answering the main research questions in the field of Rotorcraft technologies: How does RWTC transfer the know-how generated in the universities to the industry?; How does RWTC contribute to creating skilled human resource needed in the industry?; How does RWTC promote the sustainability processes in the industry? Based on google scholar database, there is no study that has explored the triple helix model in the context of a thematic technology center in defence industry in Turkey. By using qualitative data collected from interviews with experts such as academicians, policy makers, researchers, State and company directors and analyses of statistical data about RWTC survey conducted to researchers worked in RWTC projects, this study evaluates the technology transfer on critical technologies through University-Industry-Government collaboration model in one of the priority areas of defence industry in Turkey. As a conclusion, policy implications that improve the existing model further and could also be applied to other defence industry areas are derived.