Investigation of foot and ankle characteristics of stroke patients
İnme geçirmiş bireylerin ayak ve ayak bileği karakteristiklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 644748
  2. Yazar: ELİF DUVARCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RASMİ MUAMMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma inme geçirmiş bireylerin, etkilenmiş ve etkilenmemiş taraftaki ayak ve ayak bileği karakteristiklerini sağlıklı kontrollerle karşılaştırarak belirlemek, ayak-ayak bileğinde meydana gelebilecek problemleri ve bu problemlerle ilişkili faktörleri incelemek için yapıldı. Düşme öyküsü olan ve olmayan inmeli kişiler için de ayak-ayak bileği karakteristikleri karşılaştırıldı. Çalışmaya yaş ortalamaları 69±5.82 olan 24 sağlıklı yetişkin ve yaş ortalamaları 68±6.94 olan, fonksiyonel ambulasyon sınıflamasına göre ≥ 3 skoruna sahip ve inmeden sonra geçen ortalama süre 7±5.06 olan, 24 inmeli olmak üzere toplam 48 kişi dahil edildi. İnme geçirenler 12'si düşme öyküsü olan 12'si düşme öyküsü olmayan bireylerden seçildi. Çalışmaya katılan tüm bireylerin ayak ve ayak bileği karakteristikleri; ayak postürü, normal eklem hareket açıklığı, kas gücü, plantar duyu, ayak fonksiyonları ve deformitelerine bakılarak bu 6 parametre üzerinden değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to compare the affected and non-affected foot and ankle characteristics of individuals with stroke with healthy individuals and to investigate the foot-ankle problems and factors related to this problem. Foot-ankle characteristics for individuals with stroke with and without falling history were compared. Total of 48 individuals with 24 healthy individuals with an average age of 69±5.82 and 24 individuals with stroke, the average age of 68±6.94 and ≥ 3 functional ambulation classification and mean time post stroke 7±5.06 was included in this study. 12 individuals with stroke had falling history while 12 individuals with stroke had no falling history. The foot and ankle characteristics of all the individuals participating to this study were evaluated based on 6 parameters which were foot posture, foot range of motion, o foot muscle strength, foot sensation, foot functions and foot deformities. All these parameters were compared and the differences between these parameters were analyzed.