İki Euphorbia türünün yenilenebilir enerji kaynağı olarak incelenmesi
  1. Tez No: 6448
  2. Yazar: SERPİL BEŞLER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERSAN PÜTÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Tükenmekte olan petrole ve kullanımından doğan sakın calar nedeniyle kömüre alternatif olabilecek yenilenebilir yakıt kaynağı geliştirilmesi konusunda gerçekleştirilen bu çalışmada, kıraç arazilerde yetişen, besin ve endüstri bit kisi olarak kullanılmayan Euphorbia rigida ve Euphorbia mac- roclada incelenmiştir. Alternatif yenilenebilir enerji kaynağı adayı olarak seçilen ve îçbatı Anadolu'dan toplanan bu bitkilere başlıca iki dönüşüm süreci uygulanmıştır. Dönüşüm süreçlerinin ilk bölümünde, bitki örnekleri farklı çözücülerle özütlenmiş, çözücü özütlerinin verim ve ısıl değerlerine çeşitli programlarda kurutmanın etkisi in celenmiştir. Elde edilen ve biyolojik ham petrol olarak tanım lanan materyallerin ısıl değerleri ve elementel analiz sonu cu molar gösterimleri saptanmıştır. İkinci dönüşüm süreci olarak bitki örneklerine piro- liz uygulanmıştır. Elde edilen katranların molar gösterimle ri, H/C oranları, ısıl değerleri halen kullanılmakta olan ka tı ve sıvı yakıtlarla, benzetimli damıtma ile çıkarılan kay nama eğrileri de dizel yakıtı ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The diminishing trend of the petroleum sources and the environmental problems caused by the other fossil fuels have prompt us to seek other alternative renewable sources of liquid hydrocarbons. For this purpose Euphorbia rigida and Euphorbia macroclada, the two non-food and non-industrial plants which can be grown on arid lands has been examined. Two conversion methods have been applied to the plant species which we can propose as candidates for alternative renewable energy sources. The first studied conversion method in which the plant species were extracted with various solvents was solvent extraction. Biomaterials obtained by this method are usually called biocrude. The yields and the calorific values of the biocrudes have been investigated in this work. Elemental ratios of the biocrude samples were determined by elemental analysis. The second conversion method studied was pyrolysis the H/C ratios, calorific values and the elemental ratios of the pyrolysis were all compared to other common fuels. The boiling curves of some biocrude samples and diesel fuel were deter mined using simulated distillation! 'method and obtained frac tions of distillation products were compared to each other.