İstatistiksel proses kontroluna geçişte yetenek analizleri ve bir uygulama
  1. Tez No: 6447
  2. Yazar: CAFER ÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ EKREM ÖZKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bir ürünün ekonomik olarak üretilebilmesi herşeyden önce bu ürünü üretecek olan prosesin doğru olarak seçilme sine bağlıdır. Bu seçimin doğru olarak yapıldığı durumlarda bile önemli kalite problemleri ile karşı lası labi lmektedir. Günümüzde, ortaya çıkan problemlerin, istatistiksel proses kontrol (ÎPK) teknikleriyle belirlenmesi, nedenlerinin gide rilmesi ve proses isleme sisteminin kurulması, potansiyel bir proses geliştirme yaklaşımıdır. Ancak, hem prosesin seçimi, hem de proses izleme sisteminin kurulması kararı, yapılacak olan yetenek analizi sonucuna göre verilebilir. Bu çalışmada, günümüzdeki kalite anlayışı, bu anlayış kapsamında uygulanabilecek teknikler ve bu tekniklerden yetenek analizlerinin proses geliştirmedeki uygulanabilir liği ve etkinliği araştırılmıştır. Uygulama ise, son yıl larda kalite geliştirme yönlü önemli çabaların sürdürüldüğü bir işletmede, bir işlem noktasında îPK'ya geçiş ve proses izleme sisteminin kurulması amacıyla yapılmıştır. Hurda raporlarından hareketle en önemli kalite problemi belirlen miş, problemi gidermek için ilgili proseste geliştirme çalışması yapılmış ve izleme sisteminin kurulup kurulamaya cağını belirlemek amacıyla proses yeterliliği hesaplanmış tır. Anahtar kelimeler İstatistiksel proses kontrolü Kalite güvenliği Proses yeterliliği Proses geliştirme
Özet (Çeviri)
Economical production of any product depends mainly on the selection of a correct process. Even this selection is made properly serious quality problems can be encountered. Today» handling of problems by statistical process control (SPC) techniques» eliminating their causes and establishing a process monitoring system is a potential approach for process improvement. However, the decision on process selection and process monitoring system requires the results of capability analysis. In this study» todays quality undestanding and the techniques applied in this context are analyzed. The applicability and effectiveness of one of these techniques» capability analysis, is investigated. An application is made in an enterprise where in recent years, considerable efforts are spent for quality improvement. It is aimed to implement 9PC techniques and a process monitoring system in a defined process stage. The most important quality problem had been determined by examining the scrap reports. Then it is attempted to improve the process by eliminating the causes of the problem. Finally, a process capability analysis is performed to determine whether a monitoring system could be implemented. Key words Statistical process control Quality assurance Process capability Process improvement