Design and implementation of an rtos and ethernet-based data acquisition system with additional ble capability
  1. Tez No: 644892
  2. Yazar: OĞUZHAN DALGIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REGAİP BARKAN UĞURLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Modern robotik uygulamalar, komutların yüksek doğruluk ve hassasiyette icra edilebilmesi için yüksek çözünürlükte veriye ihtiyaç duyarlar. Bu sistemlerde, kontrol kalitesini yükseltmek için sayıları artmakta olan duyargalar ile basa çıkabilecek, kaliteli veri kazanç sistemleri geliştirilmelidir. Özellikle, insanlara destek amacıyla tasarlanan taşınabilir robotlarda güç yönetimi ve kablo karmaşası ele alınması gereken bir sorun haline gelmektedir. Bu tezde, 1kHz örnekleme frekansına sahip, büyük miktardaki veriyi tutarlı bir şekilde işleyebilen, Ethernet arayüzü tabanlı, gerçek zamanlı işletim sistemi destekli bir veri toplama kartı uygulaması sunulmuştur. Bunun yanında, elde edilen verilerin Bluetooth Low Energy (BLE) yoluyla aktarılması için de bir yöntem önerilmiştir. BLE'nin, tasarlanan sisteme bütünleştirilmesi ile hem enerji tüketimini azaltmak, hem de kablolama sorunlarının çözümlenmesi hedeflenmektedir. Gerçekleştirilen deneylerin sonucu, önerilen sistemin uygulanabilirliğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Modern robotic applications require high-resolution data to achieve high- fidelity and precise motion control. Since the number of sensors increases in these systems to enhance the quality of control, high-quality data acquisition systems have to be developed in parallel to cope with the increasing data rates and amounts. Specifically in mobile robots assisting human operators, power management and cabling complexity are becoming a problem that needs to be addressed. This thesis introduces an implementation of an Ethernet-based, real-time operating system supported data acquisition board that can reliably process a large amount of data within a 1kHz sampling rate. Furthermore, it proposes a method to transfer the acquired data through Bluetooth Low Energy (BLE). Through the integration of the BLE into the designed system, both energy consumption and cabling issues are targeted. The experiment results indicated the applicability of the proposed system.