Embedded WEB server design for management of real time system
Gerçek zamanlı gömülü sistemler için ağ sunucusu tasarımı
  1. Tez No: 82501
  2. Yazar: NURŞEN AYAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH BİLGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
oz GERÇEK ZAMANLI GÖMÜLÜ SİSTEMLER İÇİN AĞ SUNUCUSU TASARIMI AYAYDIN, Nurşen Yüksek Lisans, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Semih BİLGEN Haziran 1999, 122 sayfa Bu tezde, VxWorks gerçek zamanlı işletim sistemine dayanan gömülü sistemlerde kullanılmak üzere tasarlanan HTTP ağ sunucusu tasarımı anlatılmaktadır. Gömülü Ağ Sunucusu HTTP, HTML gibi uzaktan kullanma olanağı sağlayan protokolleri desteklemektedir. Gömülü Ağ Sunucusu az kaynak harcayan, modüler ve bölünebilinir biçimde tasarlanmıştır. HTTP protokolünün 1.0 versiyonun tüm özelliklerini ve 1.1 versiyonun gerekli olan özelliklerini taşımaktadır. Bu tezdeki Gömülü Ağ Sunucusu sistem kaynaklarını en az ölçüde ve deterministik tarzda kullanmak üzere tasarlanmıştır. Modüler olan Gömülü Ağ Sunucusu kullanıcı ihtiyaçlarına bağlı olarak çeşitli biçimlerde inşa edilebilinir. Tasarlanan Gömülü Ağ Sunucusu, standart Talep İşlem Modülleri takımından oluşmakta ve bunlara ilave olarak müşteri modülleri kullanılmasına olanak sağlamaktadır. Uzaktan kullanılıp kontrol edilebilir gömülü sistemleri tasarlamada karşılaşılan karmaşık problemleriçözmede işlemleri kolaylaştırmaktadır. Değişik platformlar için değişik müşteri kullanıcı arayüzü yazılımlarını geliştirmek, sürümlerini devam ettirmek ve bakımlarını sağlamak yerine, birçok bilgisayar kullanıcısı arasında geniş çapta yaygın olan ve şimdiden bir çok önemli platform için mevcut olan standart WWW sürücüleri kullanılabilir. Böylelikle Gömülü Ağ Sunucusu kullanıcıya bir bilgisayar ve standart WWW sürücüsü yardımıyla internet ya da intranet üzerinden uygun, ulaşması kolay grafiksel kullanıcı arayüzü sağlayarak gömülü sistemlerini uzaktan izleme ve denetleme olanağı sunmaktadır. Anahtar Kelime: Gömülü Sistemler İçin Ağ Sunucusu vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EMBEDDED WEB SERVER DESIGN FOR MANAGEMENT OF REAL TIME SYSTEMS AYAYDIN, Nurşen MSc., Department of Electrical and Electronic Engineering Supervisor : Prof. Dr. Semih BİLGEN June 1999, 122 pages This thesis describes the design and implementation of a flexible WWW (HTTP) server to be run directly on an embedded system based on Vx Works RTOS. The designed Embedded Web Server (EWS) simplifies the problems involved in developing remotely controllable embedded systems. Instead of developing and maintaining client software for many different platforms, standard software that is already available for all major platforms and widely spread among average computer users - WWW browsers - can be used. Thus, the EWS allows a user with a computer and web browser to monitor and/or control a remote device with an embedded system over the Internet using a convenient, graphical user interface. The server supports different protocols to allow remote access, including HTTP, HTML. The EWS is small, modular, and scalable. It complies with all HTTP 1.0 specifications as well as the required features of the HTTP 1.1 specifications. The EWS in this thesis is designed to use target resources in a light and deterministic manner. It is modular and iiican be built in many diverse configurations. It includes a standard set of request processing modules that one can include as needed, as well as supplement with custom modules. Keyword: Embedded Web Server IV