Investigation of the effects of sensorimotor and core stabilization exercise programs following total knee arthroplasty
Total diz artroplastisi sonrasi kor stabilizasyonu ve sensorimotor egzersiz programlarinin etkilerinin araştirilmasi
  1. Tez No: 644923
  2. Yazar: EBRU GÜLEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FEYZA ŞULE BADILLI DEMİRBAŞ, UZMAN DR.RIZA EMRAH DEMİRBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmanın amacı, kor stabilizasyon ve sensorimotor egzersizlerinin eklem hareket açıklığı (EHA), denge, propriyosepsiyon ve fonksiyonel durum üzerine etkilerini araştırmaktır. Çalışmaya, Kasım 2018 - Haziran 2019 tarihleri arasında Tuzla Devlet Hastanesi(İstanbul), Ortopedi ve Travmatoloji kliniğine başvuran ve Osteoartirit teşhisi konduktan sonra Total Diz Protezi (TDP) cerrahisi geçirmiş 36 gönüllü hasta (34K, 2E; 69 38 ± 5,81 yaş) dahil edildi. Katılımcıların sosyodemografik özellikleri araştırmacılar tarafından oluşturulmuş anket formu ile kaydedildi. Değerlendirmeler operasyon öncesi, postoperatif ikinci haftada tedavi öncesi ve postoperatif sekizinci haftada tedavi sonrası yapıldı. Diz ve kalça eklemlerinin eklem hareket açıklıkları (EHA) evrensel gonyometre ile ölçüldü, propriyosepsiyon değerlendirmesi dijital gonyometre ile diz fleksiyonunda açı reprodüksiyon testi ile yapıldı. Denge durumu Berg Denge Ölçeği ile değerlendirildi. Ayrıca fonksiyonel performans için 5 kez Otur-Kalk Testi ve Zamanlı Kalk & Yürü testi uygulandı. Ağrı, semptom, günlük yaşam aktivitesi (GYA), yaşam kalitesi (YK) ve sporsal faaliyetleri değerlendirmek için Diz Yaralanmaları ve Osteoartrit Sonuç Ölçeği(KOOS) kullanıldı. Hastalar randomize olarak Sensorimotor çalışma grubu(SM Grubu, n = 17) ve Kor Stabilizasyon çalışma grubu (KS Grubu, n = 19) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Sensorimotor programı, geleneksel egzersizlerle birlikte propriyoseptif ve denge egzersizini, Kor Stabilizasyon programı ise kor ve geleneksel egzersizlerin kombinasyonunu içeriyordu. Egzersizler, postoperatif 2. ve 8. hafta arasında ev programı olarak uygulandı. Bu çalışmanın ana sonucu olarak; her iki grupta da tüm parametrelerde önceki ölçümlere göre anlamlı iyileşme görüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate core stabilization and sensorimotor exercises effects on range of motion (ROM), balance, proprioception and functional status.The study included 36 volunter patients with TKA (34F, 2M ; 69,38 ± 5,81 years) who applied to Orthopedics and Traumatology clinic of Tuzla State Hospital, İstanbul, Turkey between November 2018 and June 2019 and diagnosed with Osteoarthritis. The sociodemograpgic features of participants were recorded by structured questionnaire. Assesments were done preoperation, pretreatment at postoperative second weeks and posttreatment at postoperative eighth weeks. ROM of the knee and hip joints were measured with universal goniometer. Proprioception assessment was performed with angle reproduction test on knee flexion by using electronic goniometer. Balance was evaluated with Berg Balance Scale. Additionly, Sit and Stand Up and Timed Up & Go Test were performed to evaluate functional performance. Knee Injury and Osteoarthritis Outcome Scale (KOOS) was used to evaluation of pain, symptom, activity of daily life (ADL), quality of life (QoL) and sport-recreative activities. Patients were randomly divided into two groups as Sensorimotor training group(SM Group, n=17) and Core Stabilization Training Group(CS Group, n=19). Sensorimotor training program included proprioceptive and balance exercise combined with traditional exercises, Core Stabilization training program contained combination of core and traditional exercises.Exercises were applied between postoperative 2th and 8th weeks as home program.The main results of this study revealed that all outcomes improved at 8th weeks compared to pretreatment and preoperation in both groups.