Havayolu aşırı duyarlılığı kestiriminde kullanılan farklı tanı testlerinin birlikteliklerinin boole cebiri ve gizli sınıf analizi ile değerlendirilerek optimal test kombinasyounun belirlenmesi
Determination of the optimal test combination by evaluating the different diagnostic tests of the different diagnostic tests used in the airway hyperresponsiveness estimation by boole algebra and latent class analysis
- Tez No: 644924
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR TAŞDELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoistatistik, Biostatistics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoistatistik ve Tıbbi Bilişim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Tanı testlerinin büyük bir kısmı tek başına hasta bireyler ile sağlıklı bireyler arasında yüksek doğrulukla ayrımsama yapamadığından, birden fazla testin eş zamanlı ya da ardışık olarak uygulanması tanı doğruluğunun arttırılmasını sağlayabilir. Bu tez çalışmasının ilk amacı Havayolu Aşırı Duyarlılığı hastalığını teşhis etmede kullanılan Spirometri, IOS ve Pletismografi parametrelerinin farklı kombinasyonlarının tanı doğruluğuna etkisinin değerlendirilmesinde, Gizli Sınıf Analizi (GSA) ve Boole Cebiri yöntemlerini karşılaştırmak, ikincil amacı ise optimum tanı doğruluğunu veren kombinasyonu belirlemektir. Çocukluk döneminin en önemli sağlık sorunlarında biri olan Çocukluk Çağı Havayolu Aşırı Duyarlılığı da birden fazla tanı kriteri ile teşhisi koyulan hastalıklardan biridir. Toplumda görülme sıklığı oldukça yüksektir. Hastalığın tespiti için metakolin değişim testi yapılmaktadır. Bu çalışmada ise klinik öneme sahip Spirometri parametreleri ile birlikte, daha hassas olduğu bilinen IOS ve Pletismografi parametrelerinin Havayolu Aşırı Duyarlılığı kestiriminde birlikte kullanımları değerlendirilmiştir. Çalışmada kullanılan veri, havayolu duyarlılığı şüphesi ile Mersin Üniversitesi Hastanesi, Çocuk Alerji Kliniğine başvuranlardan oluşmaktadır. Polikliniğe başvuranların %33,33'ü kız, %66,66'sı erkek çocuğudur. Havayolu Aşırı Duyarlılığının kesin tanısının konulmasında ise metakolin düzeyleri (PC20) kullanılmış ve PC20≥4 mg/ml olanlar (HAD-), PC20
Özet (Çeviri)
Simultaneous or sequential application of more than one test can provide increased diagnostic accuracy, since the majority of diagnostic tests alone cannot distinguish between sick and healthy individuals with high accuracy. The first purpose of this thesis study is to compare the Latent Class Analysis (LCA) and Boolean Algebra methods in the evaluation of the effect of different combinations of Spirometry, IOS and Plethysmography parameters used to diagnose The Airway Hyperresponsiveness disease, and its secondary purpose is to determine the combination that gives optimum diagnostic accuracy. The Airway Hyperresponsiveness, which is one of the most important health problems of childhood, is one of the diseases diagnosed with more than one diagnostic criteria. Its incidence in the community is very high. Methacholine exchange test is performed to detect the disease. In this study, together with clinical significance Spirometry parameters, IOS and Plethysmography parameters which are known to be more sensitive, were evaluated together with The Airway Hyperresponsiveness estimation. The data used in the study consisted of those who applied to Mersin University Hospital, Child Allergy Clinic with suspicion of airway sensitivity. 33.33% of the applicants to the outpatient clinic are girls and 66.66% are boys. Methacholine levels (PC20) were used to make a definitive diagnosis of The Airway Hyperresponsiveness and those with PC20≥4 mg/ml and those with PC20