Kronik boyun ağrılı bireylerde manuel terapiye ek uygulanan servikal stabilizasyon egzersizlerinin sadece manuel terapiye göre sensorimotor fonksiyon ve servikal kasların ultrasonografik özellikleri üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of cervical stabilization exercises applied in addition to manual therapy on sensorimotor function and ultrasonographic features of cervical muscles compared to manual therapy alone in individuals with chronic neck pain
  1. Tez No: 686520
  2. Yazar: OĞUZHAN METE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEYDA TOPRAK ÇELENAY, PROF. DR. DERAN OSKAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada, kronik boyun ağrılı bireylerde manuel terapiye (MT) ek uygulanan servikal stabilizasyon egzersizlerinin (SSE) sadece manuel terapiye göre sensorimotor fonksiyon, servikal kasların ultrasonografik özellikleri ve boyun ağrı şiddeti üzerine etkilerinin karşılaştırılması amaçlandı. Katılımcılar rastgele olarak MT (n=10) ve MT+Egz (Egzersiz) (n=10) gruplarına ayrıldı. MT grubunda MT uygulanırken, MT+Egz grubunda MT ve SSE uygulandı. Postüral stabilite testi (PST), stabilite limiti testi ve modifiye sensori organizasyon test (MSOT) postürografi ile, baş tekrar pozisyonlama (BTP) ve hedef açı (HA) testi inklinometre ile, longus kolli (LK) ve multifidus (Mtf) kaslarının kesitsel alanı ve sternokleidomastoid (SKM), levator skapula (LS) ve trapezin üst parçası (TRP) kaslarının sertliği ultrasonografi yöntemi ile, boyun ağrı şiddeti Görsel Analog Skalası (GAS) ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The study was aimed to compare the effects of cervical stabilization exercises (CSE) applied in addition to manual therapy (MT) on sensorimotor function, ultrasonographic features of the cervical muscles, and neck pain severity compared to manual therapy alone in individuals with chronic neck pain (CNP). Participants were randomly allocated into MT and MT+Ex (Exercise) groups. MT group was applied MT, whereas the MT+Ex group was applied MT plus CSE. Postural stability test (PST), limits of stability test, and modify sensory organization test (MSOT)) with posturography, head reposition (HR) and target angle (TA) tests with an inclinometer, cross-sectional areas (CSA) of longus colli (LC) and multifidus (MtF) muscles and stiffness of sternocleidomastoid (SCM), levator scapulae (LS), and upper part of trapezius (TRP) muscles with ultrasonography method, and pain severity with Visual Analog Scale (VAS) were assessed.