Hastanedeki hemşirelik hizmetlerinin ücret değerlerinin belirlenerek maliyetinin saptanması
Determining cost through price values of nursing services at A hospital
- Tez No: 644929
- Danışmanlar: PROF. DR. HAVVA ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Tanımlayıcı ve girişimsel nitelikteki uygulamalı çalışmada, hastanelerde uygulanan hemşirelik girişimlerinin ücret değerinin belirlenmesi ve bir hastanedeki hemşirelik hizmetlerinin maliyetlerinin araştırmacılar tarafından geliştirilen Hemşirelik Maliyet Programı (HMP) adı verilen bir bilgisayar programı aracılığıyla toplanması amaçlanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde sıklık ve yüzde kullanılmıştır. Bulgulara göre ilçe hastanesinde 99 hemşirelik girişiminden yalnızca 29 tanesi hemşireler tarafından 771 kez uygulanmıştır. Bu hemşirelik girişimlerinden 21'inin SUT içinde ücret değerinin belirlenmiş olduğu saptanmıştır. Servislerde en çok uygulanan hemşirelik girişiminin ise yaşam bulgularının takibi olduğu bulunmuştur. Ancak yaşam bulgularının SUT'ta ücretlendirilmemesi nedeni ile ücretlendirilen girişimlerden, en yüksek gelir getiren ve malzeme giderine sahip olan, cerrahi ve çocuk servislerinde gerçekleştirilen girişimin intravenöz ilaç/sıvı uygulamaları olduğu belirlenmiştir. Bununla birlikte ilçe hastanesindeki girişimlerin %46.43'ünü ilaç uygulamalarının, %45.14'ünü genel hemşirelik/bakım uygulamalarının oluşturduğu saptanmıştır. Ayrıca HMP'ye göre toplam hemşirelik girişimlerinin maliyeti 8 235.5 ₺ iken bir hemşirelik girişiminin ortalama maliyeti 12.9₺ ile en yüksek cerrahi servisinde gerçekleşmiştir. HMP ile belirlenen hemşirelik girişimlerinin ücretleri/geliri, hastanenin hasta fatura gelirinin %10.30'ini oluştururken, hemşirelik girişimlerinin malzeme gideri, toplam hastane giderinin %4.98'sini oluşturmuştur. Hemşirelerin brüt maaşlarını içeren hemşirelik hizmetlerinin toplam maliyeti/gideri, hastanenin verilerine göre toplam servis giderlerinin %54.7'sini oluştururken, hemşirelik brüt ücret/maaşları, hastane giderlerinin %49.67'si oluşturmuştur. HMP'deki hemşirelik girişimlerinin dörtte biri ilçe hastanesinde uygulanmıştır. Bu girişimlerin toplam geliri, hastane fatura gelirinin onda birini, toplam malzeme gideri hastanenin toplam giderinin yaklaşık %5'ini oluşturmuştur. Maaşlara göre hemşirelik hizmetlerinin maliyeti ise hastane giderinin yarısından fazladır. İlçe hastanesinde ücretlendirilmeyen girişimler programa eklenerek hastane bütçesi içerisinde hemşirelik hizmetlerinin maliyeti daha kapsamlı tanımlanabilir.
Özet (Çeviri)
This descriptive and interventional study aimed at determining price of nursing interventions at hospitals and exploring cost of nursing services given at a hospital through a computer program which is called Nursing Cost Program (NCP) developed by the researchers. Frequency and percentage were used in the evaluation of the data. It was done 771 times only 29 out of the 99 nursing interventions by nurses at the district hospital. It was determined that 21 of these nursing interventions had a price values in Healthcare Implementation Communique (SUT in Turkish)). The large majority of the interventions at the wards were monitoring of vital signs. However, there is no any price of the monitoring of vital signs in the Healthcare Implementation Communique, it is determined that the intervention performed in surgery and pediatric wards were the intravenous drug infusions/fluid replacements were both the highest income and material expenses. In addition, it is determined that 46.43% of the most frequently applied nursing interventions in the wards were with medication, 45.14% of them were with general nursing/care interventions. Also, according to the Nursing Cost Program, the total cost of hospital nursing interventions was 8 235.5 ₺ while the average cost of a nursing intervention was 12.9 ₺ at its highest in surgical service. While the fees of nursing interventions determined by HMP constitute 10.30% of the revenue from patient billing of the hospital, the material expense of the nursing interventions constituted 4.98% of the total hospital expenditure. According to the calculations made with the gross salaries of the nurses; the total cost of nursing services (remuneration + material) represent 54.7% of the total hospital expenses of the services and 49.67% of them represent the remuneration of the nurses. One-fourth of the nursing interventions in HMP was carried out in the district hospital. The total revenue of these interventions accounted for one-tenth of the hospital invoice income, and the total material expense was approximately 5% of the total cost of the hospital. According to salaries, the cost of nursing services is more than half of the hospital expenses. The costs of nursing services within the hospital budget can be defined more comprehensively by adding the unpaid interventions to the program in the district hospital.