Gebelikte görülen yakınmaların uyku kalitesine etkisi
Effects of complaints seen during pregnancy on the sleep quality
- Tez No: 644944
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL ŞEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Gebelikte görülen yakınmaların uyku kalitesine etkisini incelemek amacıyla, analitik kesitsel olarak tasarlanan bu çalışma 15.10.2018 – 15.03.2019 tarihleri arasında Aydın Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi kadın doğum polikliniklerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya gelişigüzel örnekleme ile her trimesterden 100 gebe olmak üzere toplam 300 gebe alınmıştır. Veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”,“Antepartum Semptom Kontrol Listesi”,“Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi”ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler (sayı, yüzde) ve ki kare testi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan gebelerin yaş ortalamasının 27,60±5,47, eğitim durumunun en çok %26,7 ortaokul olduğu belirlenmiştir. Yorgunluk (%76,7), istek dışı uyuklama (%73,1), tuvalet için uyanma (%92), sırt ağrısı (%71), gerginlik/sinirlilik (%74) yakınmalarının gebeler tarafından sık deneyimlendiği belirlenmiştir. Gebelerin %51,3'ünün uyku kalitesinin kötü olduğu saptanmıştır. Birinci trimesterdeki gebelerin %28,6'sının, ikinci trimesterdeki gebelerin %30,5'inin, üçüncü rimesterdeki gebelerin %40,9'unun uyku kalitesinin kötü olduğu tespit edilmiştir. Reflü, kasık ağrısı, sırt ağrısı, bacaklarda ağrı, pelvik ağrı, baş ağrısı, uyku değişiklikleri, uykuya dalmada güçlük, gece uyanma, uyandıktan sonra tekrar uyuyamama, dinlenmemiş uyanma, istek dışında uyuklama, gerginlik/sinirlilik, can sıkıntısı yakınmalarının uyku kalitesini olumsuz etkilediği belirlenmiştir. Sonuç olarak, gebelikte görülen yakınmalar uyku kalitesini olumsuz etkilemektedir. Gebelerin büyük çoğunluğunun uyku kalitesinin kötü olduğu ve gebelik haftası ilerledikçe uyku kalitesinin azaldığı saptanmıştır. Ebelerin gebelikte görülen yakınmalar ve çözüm önerileri konusunda bilgi sahibi olmaları ve eğitim hizmetlerinde bu konulara önem vermeleri önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This analytical cross-sectional study which aims to investigate the effects of complaints seen during pregnancy on the sleep was carried out between 15.10.2018-15.03.2019 at Aydın Obstetric Gynecology and Child Diseases Hospital obstetric outpatient clinic. 100 pregnant women from each trimester, total being 300, were taken to the research by convenience sampling. The data were gathered by“Personal Information Form”,“Antepartum Symptom Control List”,“Pittsburgh Sleep Quality Index”which were developed by the researcher. Defining statistics (number, percentage) and Chi-squared Test were used while evaluating the data. It was determined that the average age of the pregnants involved in the research was 27,60±5,47, and educational status was maximum %26,7 secondary school. It was also determined that fatigue (%76,7), unintentional doze (%73,1), waking up to piss (%92), backache (%71), tenseness/nervosity (%74) complaints were experienced frequently by pregnants. It was detected that %51,3 of pregnants' sleep quality was bad. %28,6 of first trimester pregnants, %30,5 of second trimester pregnants, %40,9 of third trimester pregnants sleep quality was bad. It was also detected that reflux, groin pain, backache, leg pain, pelvic pain, headache, sleep changes, difficulty falling asleep, waking up in the night, can't falling asleep again after waking up, not well-rested waking, unintentional doze, tenseness/nervosity, boredom complaints affect sleep quality negative. As a result, complaints seen during pregnancy affect sleep quality negative. It was detected that a majority of the pregnants' sleep quality was bad and as the pregnancy week proceeds, sleep quality diminishes. It can be suggested that midwives being informed about the complaints seen during pregnancy and solution advices also, to attach importance to educational services.