Coğrafi bilgi sistemlerinin açık kaynak teknolojilerle belediye verilerinin yönetilmesinde kullanılması
Use of geographical information systems in managing municipal data with open source technologies
- Tez No: 644974
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Coğrafi Bilgi Sistemleri(CBS) coğrafi ve sözel verilerin birleşiminden oluşan yapılardır. Bu yapılar haritalar üreterek ve bu üretilen haritaları kullanarak karmaşık problemlerin giderilmesini sağlar. CBS'nin belediyeler, meteoroloji, arama kurtarma, lojistik, askeri uygulamalar gibi geniş bir kullanım alanı bulunmaktadır. CBS oluşturabilmek için lisanslı ve açık kaynak olmak üzere pek çok yazlım bulunmaktadır. Lisanslı yazılımların bazılarının hem maliyetinin yüksek olması hem de kapalı olması nedeniyle bu çalışmada açık kaynak kodlu yazılımlar kullanılmıştır. Vatandaşların hizmet kalitesini artırmak, yönetimin karar verme sürecini kolaylaştırmak, vergi kayıp kaçaklarının önlenmesi vb. amaçlarla pek çok belediyede CBS'nin kurulması yönünde çalışmalar yapılmaktadır. Bu tez çalışmasında CBS'nin belediye verileri üzerinde açık kaynak teknolojiler kullanılarak uygulanması üzerinde durulmuştur. Çalışmamızın amacı CBS'nin incelenerek, sistemi kurabilmek için ihtiyaç olan açık kaynak teknolojilerin kullanılarak, lisans maliyeti olmadan tasarlanan CBS'nin belediyeye ait YBS ve harita verilerinin yönetilmesinde kullanılacak örnek bir uygulamanın sunulmasını sağlayarak hem vatandaşlara hem de belediye içerisindeki yönetici, memurlara sağlayacağı faydaları göstermektir.
Özet (Çeviri)
Geographic Information Systems (GIS) are structures that consist of a combination of geographical and verbal data. These structures enable to solve complex problems by producing maps and using these produced maps. GIS has a wide range of uses such as municipalities, meteorology, search and rescue, logistics, military applications. There are many software, licensed and open source, to create GIS. Open source software was used in this study, since some of the licensed software were both costly and closed. Increasing the service quality of citizens, facilitating the management's decision-making process, preventing tax loss evasion, etc. works are carried out to establish GIS in many municipalities. In this thesis, the application of GIS on municipal data using open source technologies has been emphasized. The purpose of our study is to show the benefits of GIS to both citizens and administrators and civil servants within the municipality by providing a sample application to be used in the management of MIS and map data of the municipality, which is designed without license costs, by using the open source technologies needed to establish the system.