Psikiyatrik bozukluklarda çocukluk çağı travmasının intihar eğilimleri ile ilişkisi
Correlation of childhood trauma with suicide tendencies in psychiatric disorders
  1. Tez No: 644973
  2. Yazar: KÜBRA YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURGÜL ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışma en sık görülen psikiyatrik bozukluklarda çocukluk çağı travması ile intihar eğilimlerinin arasındaki ilişkinin ve çocukluk çağı travmalarının en fazla hangi hastalık gurubunda intihar riskinde artış oluşturduğunun belirlenmesi amacıyla yapıldı. 16.09.2019-30.01.2020 tarihleri arasında Gaziantep Dr. Ersin Aslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi' ne başvuran ayaktan ve yatan 60' ı şizofreni açılımı kapsamında ve Psikozla giden diğer bozukluklar, 60'ı Bipolar ve ilişkili bozukluklar, 60' ı Depresyon Bozuklukları, 60'ı Anksiyete bozuklukları ve 60' ı Madde ile ilişkili bozukluklar ve bağımlılık bozuklukları tanıları olmak üzere toplam 300 hasta çalışmaya katıldı. Veri toplama aracı olarak Bireysel Bilgi Formu, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği(ÇÇTÖ) ve İntihar Olasılığı Ölçeği(İOÖ) kullanıldı. Veriler IBM SPSS 24.0 paket programında Shaphiro wilk, Mann whitney u, Kruskal Wallis testi kullanılarak değerlendirildi. Hastaların ölçek toplam puanları; ÇÇTÖ 55.96 ± 11.43, İOÖ 81.29 ± 13.49 olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to determine the patient group with the highest increase in suicide risk due to childhood traumas and the correlation between childhood trauma and suicide tendencies in frequently observed psychiatric disorders. A total of 300 patients took part in the study who applied to Gaziantep Dr. Ersin Aslan Education and Research Hospital during the dates of 16.09.2019-30.01.2020 for outpatient and inpatient treatment with 60 schizophrenia spectrum and other psychotic disorder patients, 60 bipolar and related disorder patients, 60 depression disorder patients, 60 anxiety disorder patients and 60 substance abuse and addiction related disorders. Personal Information Form, Childhood Trauma Questionnaire (CTQ) and Suicide Probability Scale (SPS) were used for data collection. The data were analyzed via IBM SPSS 24.0 software using Shaphiro wilk, Mann whitney u and Kruskal Wallis tests. The scale total scores of the patients were determined as; CTQ 55.96 ± 11.43, SPS 81.29 ± 13.49.