Kurumsallaşma ve performans ilişkisi: Eskişehir ili örneği
Relation between i̇nstitutionalization and job performance: Sample of Eskişehir
- Tez No: 644975
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ DURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmada kurumsallaşmanın işletmelerin artan rekabet koşullarında ayakta kalabilmeleri için işletme performansına, iş performansına etkileri ve kurumsallaşma ve performans ilişkisi incelenmiştir. Literatür taramasının ardından iş performansı görevsel ve bağlamsal performans olarak kurumsallaşma üzerindeki etkileri analiz edilmiştir. Bu amaçla Eskişehir ilinde faaliyet gösteren 8 kurumsal işletmenin 310 çalışanına gönüllülük esasına göre ulaşılmıştır. Kurumsallaşma örgütlerde iletişim ve etkileşimin belirli kurallar içerisinde yapılmasıdır. Bu kurallar bireyden topluma ulaşan süreçlerin belirli kurallar eşliğinde yapılmasıdır. Bu kuralların uygulandığı işletmeler farklılık yaratarak farklı olmaktadırlar. Bu farklılıkları yakalamada tek adam yönetiminden vazgeçmek ve işi profesyonellere kısmen/tamamen devrini de içermektedir. Bu holistik içerik örgütsel bazda performansa da etki ederek işletme hedef ve amaçlarına ulaşmada başat rol üstlenecektir. Yapılan korelasyon analiz sonucu elde ettiğimiz bulgularla kurumsallaşma ile iş performansı arasında (r=0,398) zayıf düzeyde pozitif yönlü ilişki tespit edilmiştir. Kurumsallaşma ile işletme performansı arasında ise (r=0,609) yüksek düzeyde pozitif yönlü ilişki tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular kurumsallaşmanın daha çok işletme performansı ile ilişkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, the effects of institutionalization of companies on business and job performance where the institutions have to continue to operate in increasing competition and the relevancy between institutionalization and performance has been studied. Subsequent to the literature review, under the titles of functional and contextual performance, the effect of job performance over institutionalization has been analysed. For this purpose, 310 employees of 8 corporate enterprises operating in Eskişehir were reached on a voluntary basis. Institutionalization is the communication and interaction in organizations within certain rules. These rules are the processes that reach the society from the individual to the accompaniment of certain rules. The enterprises to which these rules apply are different by creating a difference. This includes discarding oneman management in capturing differences and partly / completely handing over the work to professionals. This holistic content will also affect the performance on an organizational basis and will play a major role in achieving business goals and objectives. We found a weak positive correlation between institutionalization and job performance (r = 0.398). A high positive correlation was found between institutionalization and firm performance (r = 0,609). Findings show that institutionalization is mostly related to firm performance.