Onkoloji hastalarının sağlık profesyonellerinin iletişimine ilişkin duygu, düşünce ve deyimleri
Emotions, thoughts and experi̇ence of oncology patients about the communication of health professionals
  1. Tez No: 644991
  2. Yazar: ZAHİDE GÜL YAZGI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUALLA YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırma, onkoloji hastalarının sağlık profesyonellerinin iletişimine ilişkin duygu, düşünce, deneyim ve beklentilerinin belirlenmesi amacıyla nitel araştırma yaklaşımı kullanılarak yapılmıştır. Araştırmada nitel araştırma yaklaşımlarından olan fenomenolojik desen ve çalışma grubunun belirlenmesinde amaçlı örneklem yöntemlerinden ölçüt örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Çalışma grubunu, 07 Ocak-04 Mart 2020 tarihleri arasında Gaziantep Üniversitesi Onkoloji Hastanesi polikliniklerinde ayakta tedavi görmekte olan poliklinik hastaları ve dahil etme kriterlerine uyan 35 hasta oluşturmuştur. Araştırmanın verileri“Kişisel Bilgi Formu”ve“Yarı Yapılandırılmış Bireysel Derinlemesine Görüşme Soru Formu”ile toplanmıştır. Yapılan bireysel derinlemesine görüşmeler içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda onkoloji hastalarının hastalığa ilişkin duygu ve düşünceleri, onkoloji hastaları ile sağlık profesyonelleri arasındaki iletişim, onkoloji hastalarının sağlık profesyonellerinden ve ailelerinden beklentileri olmak üzere üç tema belirlenmiştir. Onkoloji hastalarına göre sağlık profesyonellerinin bazılarının göz teması kurdukları, isim ile hitap ettikleri, şaka yaptıkları; bazılarının da göz teması kurmadıkları belirlenmiştir. Sağlık profesyonellerinin görevlerinin çok önemli olduğu, çok yoğun iş temposu içinde oldukları, hastaların duygularından ziyade sadece günlük rutinlere odaklı görevlerini yaptıkları, personel sayısının yetersiz olduğu ve bunlardan dolayı da iletişimde eksiklikler yaşandığı ancak onkoloji hastalarının bu durumdan çok fazla rahatsız olmadıkları belirlenmiştir. İlk kez kanser olduğunu öğrenme anını hem olumlu hem olumsuz deneyimleyen hastaların olduğu ve hastalar için unutulamayacak bir deneyim olduğu saptanmıştır. Onkoloji hastalarının yarısı sağlık profesyonellerinin iletişimlerinin olumlu olduğunu diğer yarısı ise sağlık profesyonellerinin iletişiminin olumsuz olduğunu ifade etmişlerdir. Ayrıca devlet kurumları ile özel kurumlar arasında sağlık profesyonellerinin onkoloji hastalarına olan iletişimlerinin farklı olduğu belirtilmiştir. Bu sonuçlar doğrultusunda sağlık profesyonellerinin sözlü ve sözsüz iletişimlerinin farkında olmaları ve hasta üzerindeki etkisini gözlemlemeleri, sağlık profesyonellerine hastalarla olumlu iletişim kurabilmeleri için iletişim becerilerini geliştirmelerine yönelik eğitimler verilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out by using qualitative research approach in order to determine the emotions, thoughts, experiences and expectations of the oncology patients about the communication of health professionals. In the research, the criterion sampling method, which is one of the qualitative research approaches, was used to determine the phenomenological pattern and study group. The study group consisted of outpatient outpatients and outpatient clinics at Gaziantep University Oncology Hospital between 07 January-04 March 2020 and 35 patients meeting the inclusion criteria. The data of the research were collected with“Personal Information Form”and“Semi-Structured Individual In-depth Interview Question Form”. Individual in-depth interviews were analyzed by content analysis method. As a result of the research, three themes were determined: oncology patients' feelings and thoughts about the disease, communication between oncology patients and health professionals, and expectations of oncology patients from health professionals. According to oncology patients, some of the healthcare professionals make eye contact, address them by name, joke; some of them were determined not to make eye contact. It has been determined that the duties of health professionals are very important, they have a very intense work tempo, they do their tasks focused only on daily routines rather than the feelings of the patients, the number of staff is insufficient and due to these, there are deficiencies in communication, but the oncology patients are not too disturbed by this situation. It was determined that it was the first time that patients experienced both positive and negative experiences of learning cancer and that it was an unforgettable experience for patients. Half of the oncology patients stated that the communication of the health professionals was positive and the other half stated that the communication of the health professionals was negative. In addition, it was stated that the communication of health professionals between oncology and private institutions to oncology patients is different. In line with these results, it is recommended that healthcare professionals be aware of their verbal and non-verbal communications and observe their impact on the patient, and trainings for healthcare professionals to develop their communication skills in order to communicate positively with patients.