Geleneksel yaklaşım ve doğrudan öğretim modelinin ortaöğretimde öğrenim gören öğrencilerin bilişsel süreçlere etkisi
The effect of traditional approach and direct teaching model on the cognitive process of high school students
  1. Tez No: 644992
  2. Yazar: GAZİ ÜÇAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın amacı; Geleneksel Yaklaşım ve Doğrudan Öğretim Modelinin Ortaöğretimde Öğrenim Gören Öğrencilerin Bilişsel Süreçlerine etkisinin incelenmesidir. Araştırma grubunu; Kadıköy Fenerbahçe Anadolu Lisesinde öğrenim gören 20'si erkek, 20'si kadın Deney Grubu ve 21'si erkek, 19'u kadın Kontrol grubu olmak kaydı ile toplamda 80 öğrenciden oluşturulmuştur. 9 haftalık Doğrudan Öğretim Modeline göre hazırlanmış etkinlikler kullanılarak uygulama yapılmış ve Çalışmada ön test, son test kontrol gruplu deneysel olan desenden yararlanılmıştır. Araştırmanın amacına ulaşmak için Namlu (2004) tarafından geliştirilen Bilişötesi Öğrenme Stratejileri Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin çözüm ve yorumlamasında önce araştırma bulgularına göre; kolmogorov smirnov testi ve Shapiro-Wilk testi ve ayrıca Skewness ve Kurtosis değerlerine göre normallik dağılımları yapılmış ve p>0.05 ten büyük olduğu için ve standart sapma değerlerinin (standart eror) -1,961,96 arasında olduğu için verilerin normal dağıldığını söyleyebiliriz. Buna göre ilişkili örneklemler için paired samples testi, Independent Samples t, Tanımlayıcı istatistik Testi ve frekans analizi kullanılmış ve ayrıca; etki değerlerini ölçmek için de cohen's kullanılmıştır. Buna göre Cohen tarafından önerilen kriterler kullanılmış bu kriterler; 0,01 küçük etki, 0,06 orta etki, 0,14 büyük etkidir. Araştırmanın bulgularına göre yapılan fiziksel etkinlikler; doğrudan öğretim modelinin derslerde uygulanması, öğrencinin ders içerisinde aktif olması bilişsel süreçler üzerinde olumlu sonuçların doğmasını sağlamıştır. Deney grubu öğrencilerinin ön test ve son testleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Tüm bu sonuçlar; doğrudan öğretim modelinin bilişsel süreçleri geliştirme noktasında yarar sağlayacağı düşüncesini desteklemiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose distributions descriptive statistics the traditional Approach and Direct Teaching Model on the Cognitive Processes of the students studying in high school. The research group which is made up of a total of 80 students who are students at Kadıköy Fenerbahçe Anatolia High School consists of 20 male and 20 female in the experiment group and 21 male and 19 female in the control group. This study was conducted using activities prepared according to the 9-week Direct Teaching Model, and an experimental pattern with pre-test and post-test control groups was used in the research. Metacognitive learning strategies scale developed by Namlu (2004) has been used in order to reach the aim of the study. In the analysis and interpretation of the data, firstly, normality distributions were made according to the Kolmogorov Smirnov test and Shapiro-Wilk test, as well as Skewness and Kurtosis values and because p>0.05 and standard error values are between -1,961,96; we can say that the data is distributed normally. Accordingly, paired samples test, Independent Samples t, Descriptive Statistics Test and frequency analysis were used for related samples. In order to measure the effect values Cohen's d was applied and the criteria suggested by Cohen were used. These criteria are; 0.01 is small impact, 0.06 is medium impact, 0.14 is large impact. Based distributions descriptive statistics; physical activities, the application of the direct teaching model in the lessons and the students' being active in the lesson provided positive results on the cognitive processes. A meaningful difference was found between the pretests and posttests of the experimental group students. All these results supported the idea that the direct teaching model would benefit in developing cognitive processes.