Psikiyatri hastalarının eşlerinin bakım yüklerinin evlilik uyumlarına etkisi
The impacts on marital adjustment of caregiver burden in spouses of psychiatric patients
  1. Tez No: 645002
  2. Yazar: TUĞBA İŞLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURGÜL ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışma psikiyatri hastalarının eşlerinin bakım yüklerinin evlilik uyumlarına etkisinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapıldı. Araştırmanın verileri 15 Nisan – 15 Temmuz 2019 tarihleri arasında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi ile Kahramanmaraş Necip Fazıl Şehir Hastanesi'nde psikiyatri servisinde yatan ve ayaktan polikliniğe başvuran psikiyatri hastalarının (depresyon, iki uçlu bozukluk, anksiyete bozukluğu, madde-alkol kullanım bozukluğu, şizofreni, obsesif-kompulsif bozukluk, bedensel belirti bozukluğu tanısı alan hastalar) eşleri ile gerçekleştirildi. Araştırmayı kabul eden 273 gönüllü hasta eşi örnekleme dahil edildi. Veri toplama aracı olarak; Bilgi Formu, Evlilikte Uyum Ölçeği (EUÖ), Bakım Verme Yükü Ölçeği (BVYÖ) kullanıldı. Veriler IBM SPSS 21.0 programında, Anova, t-testi, Kruskal-Wallis H Testi, Mann Whitney U Testi, Spearman's Rank Korelasyon Testi kullanılarak değerlendirildi. Hasta eşlerinin ölçek toplam puan ortalamaları; EUÖ 36.74±12.85, BVYÖ 40.46±18.36 olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
The descriptive study was carried out for determining the impacts on marital adjustment of caregiver burden in spouses of psychiatric patients. The study was carried out during April 15 – July 15, 2019 with the participation of the spouses of psychiatric patients hospitalized at the Kahramanmaraş Sütçü İmam University Health Application and Research Hospital and Kahramanmaraş Necip Fazıl City Hospital as well as those who applied to the polyclinic for outpatient treatment (patients diagnosed with depression, bipolar disorder, anxiety disorder, substance-alcohol abuse disorder, schizophrenia, obsessive-compulsive disorder, somatic symptom disorder). A total of 273 volunteering patient spouses were included in the sample group. Information Form, Marital Adjustment Test (MAT), Caregiver Burden Inventory (CBI) were used for data acquisition. The data were evaluated using IBM SPSS 21.0 software via Anova T-test, Kruskal-Wallis H Test, Mann Whitney U Test, Spearman's Rank Correlation Test. The inventory total score mean values of the spouses of the patients were determined as; MAT 36.74±12.85, CBI 40.46±18.36.