Kalp yetersizliği olan hastalarda sosyal desteğin öz-bakım davranışları ve yaşam kalitesi üzerine etkilerinin incelenmesi
Evaluation the effect of social support on self-care behaviours and quality of life in patients with heart failure
- Tez No: 645003
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA İLKNUR ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Tanımlayıcı nitelikteki bu araştırmanın amacı kalp yetersizliği olan hastalarda sosyal desteğin, öz-bakım davranışları ve yaşam kalitesi üzerine etkilerinin incelenmesidir. Çalışmanın örneklemini Nisan-Aralık 2019 tarihleri arasında bir üniversite hastanesinin kardiyoloji klinik veya polikliniğine başvuran, araştırma kriterlerini karşılayan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 133 hasta oluşturmuştur. Araştırmada veriler, hastaların Tanımlayıcı ve Hastalığa İlişkin Özelliklerini İçeren Anket Formu, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği, Avrupa Kalp Yetersizliği Öz-Bakım Davranışları Ölçeği–12, Minnesota Kalp Yetmezliği ile Yaşam Anketi kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemler ile Shapiro-Wilk normallik testi, Mann Whitney U testi, Kruskal-Wallis testi, Spearmann korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this descriptive study is to evaluate the effects of social support on self-care behaviors and quality of life in patients with heart failure. The sample of the study consists of 133 patients, who applied to the cardiology inpatient clinic or outpatient clinic of a university hospital between April and December 2019, met the participation criteria of the study. Self-report scales, which are Descriptive and Disease-Related Characteristics, Multidimensional Scale of Perceived Social Support, European Heart Failure Self-Care Behaviors Scale-12, Minnesota Living with Heart Failure Scale, were applied to collect data. Statistically, Descriptive statistics, Shapiro-Wilk normality test, Mann Whitney U test, Kruskal-Wallis test and Spearmann correlation analysis were used to evaluate the data.