1999 Gölcük depreminin Avcılar bölgesine etkisi ve Avcılar bölgesine etkisi ve Avcılar bölgesinde uygulanan zemin iyileştirme yöntemleri
Effect of 1999 Golcuk earthquake on the region of Avcilar and methods of ground improvement applied in the region of Avcilar
  1. Tez No: 645012
  2. Yazar: IŞIL ALPTEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET YÜCEL ÜRÜŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Türkiye topraklarının %93' ü aktif deprem bölgesi içinde yer almaktadır. 4. yüzyıldan günümüze kadar, Marmara bölgesinde İstanbul ilini etkileyen yaklaşık 34 yıkıcı deprem meydana gelmiştir. Son depremler arasında yer alan 17 Ağustos 1999 depremi Gölcük merkezli olup İstanbul ili Avcılar ilçesinde ciddi anlamda can ve mal kaybının yaşanmasına neden olmuştur. Bu deprem yaratmış olduğu hasarlar nedeniyle mühendislik açısından yıkıcı depremler arasında oldukça önemli bir yere sahiptir. Çalışma kapsamında İstanbul ili Avcılar ilçesi zemin özellikleri ve daha önce diğer araştırmacıların yapmış olduğu çalışmalar incelenmiştir. Bu kapsamda Avcılar ilçesinde geoteknik firmalarının yapmış olduğu çalışmalar gözden geçirilmiştir. Çalışmanın amacı doğrultusunda Avcılar ilçesinde hangi zemin iyileştirme yöntemleri ve deneylerin uygulandığı araştırılmıştır. 2018 TBDY incelenerek yeni gelen düzenlemelerin uygulamaları araştırılmıştır. Beklenen Marmara depremi hakkında görüşmeler yapılmış ve aynı acıların yaşanmaması için alınması gereken tedbirler aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
93% of Turkish territory is located in the active earthquake zone. From the 4th century to the present day, there have been about 34 devastating earthquakes affecting istanbul province in the Marmara region. The earthquake of August 17, 1999, which was among the last earthquakes, was based in Gölcük and caused a significant loss of life and property in the district of Avcilar in Istanbul province. This earthquake has a very important place among the earthquakes that are destructive in terms of engineering due to the damage it has caused. Within the scope of the study, the ground characteristics of Avcilar district of Istanbul province and the studies previously carried out by other researchers were examined. In this context, the work done by geotechnical companies in avcilar district has been reviewed. In line with the purpose of the study, it was investigated which ground improvement methods and experiments were applied in Avcilar district. 2018 TBDY has been examined and applications of new regulations have been investigated. Discussions were held about the expected Marmara earthquake and measures were taken to prevent the same suffering.