Salınımlı lazer kaynak tekniğinde işlem değişkenlerinin optimizasyonu
Parameter optimization of wobble laser beam welding
- Tez No: 645016
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR KARAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Yeni bir teknoloji olan ve görsel açıdan etkileyici bir kaynak kalitesi sunan salınımlı lazer kaynağı (Wobble Lazer Beam Welding) hakkında literatürde çok fazla çalışma bulunmamaktadır. Geleneksel yöntemlerle kaynak işlemi sırasında kaynak hataları meydana gelirken salınımlı lazer kaynak başlığını kullanırken kaynak işlemi ayarlanabilen tarama parametreleri sayesinde optimize edilebilir. Böylece kaynak hataları en aza indirilir. Bu çalışmada Voltabox şirketinin lityum iyon bataryalar için kullandığı salınımlı lazer kaynak teknolojisinin parametrelerinde optimizasyon yapılması amaçlanmıştır. Ruhr Üniversitesi'nin laboratuvarında gerçekleştirilen deneyler sonucunda değişen lazer gücünde, kaynak hızında, rotasyon çapındaki alüminyum malzemenin optimumum parametrelerinin bulunması amaçlanmıştır. Farklı lazer güçlerinde bataryalara salınımlı lazer kaynak kullanılarak ve kullanmayarak iki farklı kaynak uygulanmıştır. Salınımlı lazer kaynaklı olan numunelerde porozite oluşumu ve çatlaklar geleneksel kaynak yönteminden daha az gözlemlenmiştir. ANSYS APDL ile simülasyonlar oluşturulmuştur. Bu simülasyonlar ileri analizler için bir başlangıç niteliğindedir. İleri çalışmalarda kullanılması hedeflenen bu analiz sonuçlarından elde edilebilecek olan çıktılarla değişken uzayının daraltılması ve parametre optimizasyonu planlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
There is not much study in the literature about the wobble laser beam welding, which offers a visually impressive welding quality and also it is a new technology. While welding errors occur during the welding process with traditional methods, the welding process can be optimized thanks to the scanning parameters that can be adjusted while using the wobble laser beam welding head. Thus, welding errors are minimized. In this study, it is aimed to optimize parameters of wobble laser beam welding technology used by Voltabox company for lithium ion batteries. As a result of the experiments carried out in the laboratory of Ruhr University, it is aimed to find the optimum parameters of the aluminum material in the diameter of the rotation, at the laser power and welding speed. Two different welding types have been applied to batteries with and without using the wobble laser beam welding at different laser powers. Porosity formation and cracks were less observed in wobble laser beam welding samples than in traditional welding method. Simulations have been created with ANSYS APDL, these simulations are a starting point for further analysis. It is planned to narrow the variable space and optimize the parameters with the outputs that can be obtained from these analysis results, which are aimed to be used in further studies.