Refugees as a catalyzer of support for democracy: Evidence from a natural experiment
Demokrasi destek katalatörü olarak mülteciler: Doğal bir deneyden delil
  1. Tez No: 645049
  2. Yazar: HÜSEYİN EMRE CEYHUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Mültecilerin otoriter ülkelerde yaşayan vatandaşların politik düşünceleri üzerine etkisi hakkında bir teori geliştirdim. Mülteciler bir ülkedeki kurumlara karşı sosyal memnuniyetsiz yaratabilirken bunun politik etkisi, batıda olduğu gibi, otoriter yada demokrasi karşıtı düşüncelere yönelim olmayabilir. Otoriter ülkelerde, kurum karşıtı düşünceler otoriter kurumlara karşı bir memnuniyetsizlik yaratabilir ve bu demokrasiye yönelimi artırabilir. Farklar içinde farklar ve enstrümental değişken metotlarını kullanarak, geliştirdiğim teoriyi Ürdün üzerinde test ediyorum ve Suriyeli mültecilerin Ürdünlülerin kurumlara karşı olan duygularını artırdığını ve demokrasiye olan inançlarını artırdığını gösteriyorum. Bu çalışma, akademisyenlerin ve Batı medyasının mültecileri demokrasiye bir tehdit oluşturduğu önergesine rağmen mülteciler üzerine yapılacak herhangi bir çalışmanın bir ülkedeki kurumlara koşullanması gerektiğini göstererek literatüre katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
I developed a theory to understand the impact of refugee resettlement on the political attitudes of citizens living in host countries with authoritarian governments. While refugees may engender social discontent against existing institutions, their political implications need not necessarily be the rise of authoritarian and anti-democratic attitudes, as often occurs in Western countries. In authoritarian countries, antiestablishment feelings may generate social discontent against authoritarian institutions, leading to an increase in favorable sentiments toward democracy. Adopting difference-in-difference and instrumental variable approaches for causal inference, I test my theory in Jordan and show that the presence of Syrian refugees increases anti-establishment feelings in society and the likelihood of supporting democracy. This study contributes to the literature by demonstrating that even though academics and Western media pose migration as a serious threat to democracy, any analysis about the impact of migration on public opinion should be conditional on institutional contexts.