Akıllı turizm uygulaması olarak bir multimedya rehber örneği: Antalya Kaleiçi
A multimedia guide proposal for smart tourism implementation: Antalya Kaleiçi
- Tez No: 645050
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVİNÇ DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Hızlanan teknoloji ile birlikte kültürel alanlar eserlerini ziyaretçiyle buluşturabilmek adına farklı yollara başvurmaktadır. Video ve slayt gösterileri, cep telefonu uygulamaları, dokunmatik ekranlar ve bilgilendirme kioskları gibi yenilikler gün geçtikçe daha çok kültürel alan tarafından kullanılmaktadır. Multimedya rehber cihazları ise ikinci planda kalmaktadır. Şüphesiz ki bu durumun sebeplerinden bir tanesi cihazlarda gereğinden fazla bilgi depolanmış olmasıdır. Teknoloji sayesinde artık herkes bilgiye anlık ve pratik şekilde erişebilmektedir. İnternet kişilerin kısa zaman diliminde daha çok veriye ulaşabilmesini mümkün kılmaktadır. Bu durum insanların aceleci ve tez canlı olması sonucunu da beraberinde getirmektedir. Kültürel alanlarda hizmet veren multimedya rehberlerin de bu değişime ayak uydurması gerekmektedir. Yapılan çalışmalar cihazlardaki yoğun ve uzun anlatımların kullanımı düşürdüğünü göstermektedir. Tez ile rehber cihazlarda ziyaretçiye sunulan içeriklere bir öneri getirmek hedeflenmiştir. Örnek hazırlanan içerikler detaylı ve kısa olmak üzere iki kademeli oluşturulmuştur. Bu şekilde hazırlanan multimedya rehber cihazlar ile ziyaret süresinin uzatılabileceği düşünülmüştür. Literatür taramasının ardından çalışma bağlamı olarak Antalya Kaleiçi seçilmiştir. Hazırlanan rota üzerinde anlatımın gerçekleşeceği sekiz nokta belirlenmiştir ve tez kapsamında anlatım içerikleri oluşturulmuştur. Tasarım ve uygulama teknolojik altyapıya ihtiyaç duyduğundan kapsam dışında bırakılmıştır. Ancak sektörel uygulamalar için yararlı olabilecek önerilerde bulunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
With swift momentum of technology cultural spaces apply different paths to meet their exhibitions to visitors. Videos, slide shows, mobile applications, touchscreens and interactive kiosks are being introduced by cultural spaces in time. Multimedia guide devices become secondary importance. Undoubtfully, one reason of this circumstance is overmuch information storage in guides. Thanks to technology everybody can reach information instantly and practically. Internet enable people to attain more data in whipstitch. Consequently, people become impetuous and hasty. Multimedia guides serving in cultural spaces should keep up with the times. Studies claim that intensive and long expressions in guides reduce the useage. The aim of this thesis is to propose an offer to multimedia guide contents. Expression samples are constituted as being long and short in terms of different grades. As guides prepared this way, it is thougt that visit duration can be extended. Antalya Kaleiçi is chosen as the research context following a literature review. Eight spots are determined on the route and interpretations are prepared as scope of the thesis. Design and implementation phases are beyond the scope of the research as they require technological infrastructure. Yet, thesis makes suggestions which can be beneficial for sectoral projects.