Çocuk kliniklerinde çalışan hemşirelerin geleneksel alternatif ve tamamlayıcı tıp hakkındaki bilgi ve tutumları
Knowledge attitudes and practices about the complementary and alternative medicine (CAM) among nurses working in child health clinics
  1. Tez No: 645103
  2. Yazar: HASRET YASEMİN BAYRAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA TURAL BÜYÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Bu çalışma çocuk kliniğinde çalışan hemşirelerin geleneksel, alternatif ve tamamlayıcı tıp hakkındaki bilgi düzeylerini ve tutumlarını değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı tipteki bu araştırma Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hastanesi ve Samsun Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi çocuk kliniklerinde çalışan hemşirelere 28.5.2018- 27.7.2018 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Samsun Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi ve Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Hastanesinde çocuk kliniklerinde çalışan 236 çocuk hemşiresi oluşturmuştur. Veriler çocuk hemşirelerinin bazı özelliklerini içeren tanımlayıcı özellikler formu ve Bütüncül Tamamlayıcı ve Alternatif Tıbba Karşı Tutum Ölçeği (BTATÖ) kullanılarak elde edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 16.00 istatistik programı kullanılmış olup, tanımlayıcı istatistikler (ortalama, standart sapma, sayı ve yüzdelik dağılımları), Kolmogorov Smirnov testi ve non parametrik testler (Mann Whitney U testi, Kruskall Wallis testi ) kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan hemşirelerin %80, 5'i Geleneksel Tamamlayıcı Alternatif Tıp (GTAT) ile ilgili herhangi bir eğitim almadıkları ve % 83, 2'si kendilerini bu konuda yeterli görmediklerini belirtmişlerdir. Çocuk hemşirelerinin BTATÖ puan ortalaması 25, 32±6, 13 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was performed to evaluate the practices, knowledgelevels, and attitudes of nurses working in the pediatrics clinic about Complementary and Alternative Medicine (CAM). Material and Method: This descriptive study was carried out between 28.5.2018 - 27.7.2018 to the nurses working in pediatric clinics at OMU Medical Faculty Children's Hospital and Samsun Maternity and Children's Hospital. The sample of the research consisted of 236 pediatric nurses working in pediatric clinics at Samsun Maternity and Children's Hospital and Samsun 19 Mayıs University Hospital. The data was obtainedusing a descriptive form containing some features of pediatric nurses and the Holistic Complementary and Alternative Medicine Questionnaire (HCAMQ).A statistical program, SPSS 23.0, was used to analyze the data, ıt was evaluated descriptive statics (mean, Standard deviation, count and percentage distribution)the Kolmogorov–Smirnov test and non-parametrictests (Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis test). Results: 80.5% of the pediatric nurses participating in the study stated that they did not getanytraining on complementary and Alternative medicine, and %83, 2 did not consider them selves sufficient in this regard. The iraveragepoint of the Holistic Complementary and Alternative Medicine Questionnaire (HCAMQ) was found 25,32±6,13.