Güncel dentin bonding ajanlarının pulpa dokusu üzerindeki sitotoksik etkilerinin incelenmesi
Investigation of the cytotoxic effect of current dentine bonding agents on pulp cells
  1. Tez No: 645111
  2. Yazar: CANSU AKAY TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. KORAY GENÇAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada güncel adeziv sistemlerin insan dental pulpa hücreleri üzerine sitotoksik etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Hazır hücre hattı kullandığımız çalışmada insan dental pulpa hücreleri yeterli yoğunluğa ulaştığında pasajlama işlemi yapılmış ve çalışmada kullanılmak üzere 3. pasaj hücreler seçilmiştir. Oluşturulan hücre kültürlerine Clearfil S3 Bond Plus (Kuraray, Tokyo, Japan), G Premio Bond (GC, Tokyo, Japan), Futurabond (Voco, Cuxhaven, Germany) ve MTA (Mineral Trioksit Agregat) (Angelus, Londrina, PR, Brazil) materyalleri uygulanmıştır. 1., 2. ve 3. günlerin sonunda hücrelere tripan mavisi boyaması yapılarak ışık mikroskobu ile canlı ve ölü hücrelerin sayımı yapılmıştır. Membran bütünlüğü bozulan ölü hücreler tripan mavisi ile boyanarak tespit edilmiş, canlı ve ölü hücre sayıları kullanılarak canlılık oranı belirlenmiştir. Bulgular IBM SPSS Statistics 22 programı ile analiz edilmiştir. Adeziv sistemler arasındaki canlılık oranları karşılaştırıldığında 1. gün sonunda anlamlı bir fark gözlenirken 2. ve 3. günlerde görülen farklılıklar istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Sonuç olarak; Futurabond insan pulpa hücreleri üzerinde MTA ile benzer biyouyumluluk göstermiş, pulpa ile dentin arasında 1-1,5 mm sert doku bulunan kavitelerde uygulanabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the cytotoxicity of current adhesive systems on human dental pulp cells. In the study in which we used the ready cell line, when the human pulp cells reached a sufficient density, passaging was performed and the 3rd passage cells were selected for use in the study. The cultures were treated with Clearfil S3 Bond Plus (Kuraray, Tokyo, Japan), G Premio Bond (GC, Tokyo, Japan), Futurabond (Voco, Cuxhaven, Germany) and MTA (Mineral Trioxide Agregate) (Angelus, Londrina, PR, Brazil) materials. At the end of the 1st, 2nd and 3rd days, cells were stained with trypan blue, live and dead cells were counted with a light microscope. The dead cells whose membrane integrity was impaired were determined by staining with trypan blue and the viability rate was determined using live and dead cell numbers. The data were analyzed using IBM SPSS Statistics 22. As a result of the evaluation of the data, Futurabond showed similar cell viability with the MTA and control group at the end of the 1st, 2nd and 3rd days. When the viability rates between adhesive systems were compared, a significant difference was observed at the end of the 1st day, while the differences observed on the 2nd and 3rd days were not found statistically significant. In conclusion, Futurabond showed similar biocompatibility with MTA on human pulp cells and it was found that it can be applied in cavities with 1-1.5 mm hard tissue between pulp and dentine.