Sovyet sonrası Kazakistan Cumhuriyeti'nde kültür ve kimliğin dönüşümü
The social and cultural effect of cultural globalization on Republic of Kazakhstan in the post Soviet period
- Tez No: 645112
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SENEM ATVUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Modern Kazakistan toplumu hayatının çeşitli alanlarında önemli dönüşümler geçiriyor. Devam eden siyasi ve ekonomik dönüşümlerin yanı sıra, Kazakistan toplumu kültürel alanda somut niteliksel değişiklikler yaşamaktadır. Herhangi bir ülkede, güçlü duygular uyandıran ve bir ülkenin veya ulusun kimliğinin sembolleri olan tarih, dil, kültür ve din gibi siyasi yapı unsurları vardır, eğer bu unsurlar dışarıdan müdahaleye maruz kalırsa, nüfusun önemli bir kısmının değer yönelimleri değişecektir. Şu anda, Kazakistan'da bir yandan Sovyet supra-etnik kimliğinden ulusal kimliğe, diğer yandan yabancı devletlerin (Rusya, ABD, Türkiye, Çin Halk Cumhuriyeti ve Güney Kore) etkisinin hem iç hem de dış faktörlerinin neden olduğu yeni bir melez kimlik modeline dönüşüm sürecini gözlemlemekteyiz. Kazakistan nüfusunun kimliğinin tutumlarının yapısındaki değişikliklerin nedeni, büyük ölçüde bu bölgedeki kültürel küreselleşme süreçlerinin etkisidir, bunun sonucunda yeni kimlik modelleri ve yeni sosyal ilişki biçimleri ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Modern Kazakhstani society is undergoing significant transformations in various areas of its life. Along with the ongoing political and economic transformations, Kazakhstani society is undergoing tangible qualitative changes in the cultural sphere. There are elements of political structure in any country, such as history, language, culture and religion, which evoke strong feelings and are symbols of the identity of a country or nation, if these elements are invaded, then the value orientations of a significant part of the population will shift. Currently, we are witnessing in Kazakhstan the process of transition from the Soviet supra-ethnic identity, on the one hand, to the national identity, and to the transformation towards a new hybrid identity model, on the other hand, which is caused by both internal and external factors of the influence of foreign states (Russia, USA, Turkey, China and South Korea). The reason for the changes in the structure of the attitudes of the population of Kazakhstan in many respects is the influence of cultural globalization processes in this region, as a result of which new identification models and new forms of social relations arise.