Farklı dentin bağlayıcı ajanların dentin bariyer testi kullanılarak l 929 hücreleri üzerine sitotoksisitelerinin incelenmesi
The Evaluation of Cytotoxic Effects of Different Dentin Bonding Systems on L 929 Cells with Dentin Barrier Test
- Tez No: 195193
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞÖLEN KARAKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Dişhekimliği teknolojisindeki gelişmeler ile hergeçen gün artan sayıda materyal klinisyenlerin kullanımına sunulmaktadır. Bu materyaller, estetik, dayanıklılık gibi kriterlerin yanında diş dokularıyla biyouyumluluk gibi çok önem taşıyan bir özelliğe de sahip olmalıdır. Hastaların sağlıklı dişlere sahip olma isteklerini yerine getirmeye çalışırken kullanılan malzemelerin diş dokularına zararlı etkilerinin olmaması da gerekmektedir. Piyasaya yeni sunulan materyallerin biyouyumluluk değerlendirmelerinin üretim safhasından hemen sonra yapılmasıyla daha doku dostu materyallerin kullanılması sağlanacaktır. Bu çalışmanın amacı, güncel self-etch adeziv sistemlerin farklı oranlarda dilüe edilerek ve farklı kalınlıklarda hazırlanan dentin diski yüzeylerine uygulanarak, disklerin altında bulunan L 929 hücreleri üzerinde meydana getirdikleri olası sitotoksik etkileri MTT test yöntemi ile incelemektir. Çalışmada, 0.5 ve 1.5mm kalınlıklarında dentin diskleri elde edebilmek için 336 adet çürüksüz insan 3.molar dişi kullanıldı. Dişlerin okluzal mine kısımları dişin uzun aksına dik olacak şekilde düşük hızda çalışan elmas bir separe ile su soğutması altında uzaklaştırıldı ve #600 grit zımpara kağıdı ile aşındırılarak dentin kalınlığının orta üçlüsünden 3x3mm büyüklüğünde 0.5 ve 1.5mm kalınlıklarda, düz yüzeye sahip dentin diskleri elde edildi. Hücre kültürü işlemlerinde kullanılan 48 kuyucuklu kapların her bir kuyucuğundan polisiloksan yapıda ölçü maddesi kullanılarak ölçü alındı ve kullanılacak dentin diski sayısı kadar düzenek yapıldı. Bu düzenek, kuyucuğun üst kısmını kapatacak ve içine boyutları 3x3mm olan diskin yerleştirilip hücrelerle direkt temas içinde olabileceği şekildeydi. Dentin diski ve yerleşeceği alan arasında daha sıkı ve sızdırmaz bir örtücülük sağlanması amacıyla, alan 2.8x2.8mm boyutlarında hazırlandı. Her grupta sitotoksisite testi 2 kez tekrarlanacağı için diskler rastgele 7 gruba ayrılarak (n=48) kullanılacağı zamana kadar serum fizyolojik içinde bekletildi. Hücre kültürü işlemlerinden sonra, hücreler deney için kullanılacak duruma geldiği zaman, önce %50-20-10-1'lik şekilde dilüe edilmiş ve +4°C'de saklanmakta olan 6 adet bağlayıcı sistem (Clearfil SE Bond, Clearfil Protect Bond, Clearfil Tri-S Bond, Reactmer Bond, Adper Prompt, Prime Bond NT/NRC) ve kontrol grubu olarak kullanılan taze ortam sıvısı.direkt temas metodu kullanılarak her kuyucuğunda 5x104 hücre/well bulunan 48 kuyucuklu hücre kültürü kabına kondu (n=24). Dentin bariyer testinin kullanıldığı bölümde ise önceden 7 gruba ayrılmış olan diskler (n=48) grup içinde rastgele şekilde 2 alt gruba ayrılarak düzeneklere yerleştirildi. Gerekli sterilizasyon işlemleri tamamlandıktan sonra her kuyucuğunda 5x104 hücre/well bulunan kaplara, disklerin önceden asit uygulanmış pulpal yüzeyleri hücrelerle direkt temas halinde olacağı şekilde düzenekler yerleştirildi. Üretici firma talimatları doğrultusunda bağlayıcı ajanlar uygulandı. Kontrol grubu olarak, dentin diski tek başına kullanıldı. Her iki testte de 24 saat süren inkübasyon süresinden sonra sitotoksisite değerlendirilmesi için MTT testi kullanıldı. Optik yoğunluk değerlendirilmesi 570nm dalga boyunda yapıldı. İstatistiksel analizlerde tek yönlü ANOVA testi, Tukey HSD testi kullanıldı. MTT testi sonucu elde edilen optik yoğunluk değerlendirmelerine göre; farklı konsantrasyonlarda hazırlanan bağlayıcı sistemlerin sitotoksik incelemelerinde tüm konsantrasyonlar sitotoksik etkiye sahip bulundu. %50'lik konsantrasyonda, Clearfil SE Bond ve Protect Bond diğer gruplardan daha az sitotoksik etki gösterirken (p0.05).
Özet (Çeviri)
As a result of development in the dental technology, there are so many materials in the market and used by the practioners. Besides their aesthetic and durability, these materials must be biocompatible to dental tissues. Materials used for assuming the patient demands to have a healty oral environment should not have detrimental effects to tooth structures. Before introduction of new materials to the market by the biocompatibility evaluation made after the production stage, the usage of more tissue friendly materials will be provided. The aim of this study was to evaluate the possible cytotoxic effects of currently used dentin bonding systems, in different dilutions and also when applied to dentin surface which is used as a barrier, on the underlying mouse fibroblast cells with MTT assay. 336 extracted, non-carious, human molar teeth were used for preparing the 0.5mm and 1.5mm thick dentin discs. The occlusal third of teeth crowns were removed perpendicular to their long axis by a low speed diamond saw under water coolant and at 3x3mm size flat dentin surfaces were prepared at the middle third dentin thickness by grinding the surfaces using #600 grid SiC paper. With a hydrophilic vynil polysiloxane imression material, number of lids that fit the 48 well plate every single well were made. In the centre of the lid, there was a place 2.8x2.8mm size in which the dentin disc will be placed and make a contact with the cells. The size of the place was smaller than the dentin disc in order to get a more tight and leakproof seal. Because the experiment was performed twice, dentin discs were randomly divided in to 7 groups (n=48) and kept in saline till the time of experiments begin. After cell culture procedure, when the cells are ready for experiment, different dilutions of the bonding systems (Clearfil SE Bond, Clearfil Protect Bond, Clearfil Tri-S Bond, Reactmer Bond, Adper Prompt, Prime Bond NT/NRC) and the fresh medium as the control group were placed to the 48 well plate in which 5x104 cell/well is ready for the direct contact test (n=24). For dentin barrier test, the previously divided discs were randomly divided again into 2 subgroups and placed to the lids. After autoclaving procedure, the lids were placed to each well which are containing 5x104 cell/well. Dentin bondings were applied according the manufacturers. As control group, dentin discs without dentin bonding were used. After 24 hours incubation period, cytotoxicity is assesed by MTT assay. Optical density (OD) evaluation was measured at 570nm. Statistical analysis was performed applying a one way ANOVA test and Tukey HSD test. According to the OD values; all different dilutions of dentin bonding systems have cytotoxic effects (p0.05). In the 20% diluted group, Protect Bond was the least cytotoxic system. In the 10% diluted group, Clearfil SE Bond was the least cytotoxic bonding system (p0.05).