Popüler tarih yazımında Yunan-Rum imajı (1940-1960)
The image of Greek- 'Rum' in Turkish popular historicism (1940-1960)
  1. Tez No: 645114
  2. Yazar: GÜLDEN ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Tarih, Journalism, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 310
Özet
Bu çalışma, geçmişten bugüne Türkiye ve Yunanistan açısından iki ülkenin birbirine bakış açısı oluşturmasında etkili olan etmenlerin hangileri olduğu araştırılmıştır. İncelenen tarihsel süreç 1940 ve 1960 arası ile sınırlı tutulmuştur. Bu süre zarfında yayınlanan, belirlenmiş bazı gazete ve dergilerde yer alan Yunanistan, Yunanlar-Rumlar ve Kıbrıs hakkındaki haberler, yazılar ve karikatürlerin, incelenmesiyle Türkiye'de popüler tarih yazımında Yunan-Rum imajının nasıl ve hangi olaylar çerçevesinde şekillendiğine ışık tutulmaya çalışılmıştır. Çalışmada popüler tarih dergileri, gazeteler ve gazetelerde çıkmış karikatürlerde Yunan-Rum kimliğinin güncel siyasi gerginliklerin etkisiyle ötekileştirildikleri görülmüştür. Gazetelerde Kıbrıs Meselesi ve Yunanistan'ın Enosis tezine atfen çizilen karikatürlerin Yunan-Rum imgesini nasıl tasvir ettiği üzerinde ayrıca durulmuştur. Karikatürlerin kimlik imajını yansıtmada cümlelerden daha etkili ve iğneleyici oldukları görülmüştür. Edebiyat eserlerinin kapsamını ilk basımı 1940-1960 tarih aralığında gerçekleşmiş olan ve içinde Yunan-Rum imajı barındıran eserler olmaları gibi özellikleri belirlemiştir. Sonrasında eserlerin yapısökümcü (deconstructive) bir yöntemle okumaları gerçekleştirilmiştir. Edebiyat eserleri bölümünde,“Aynı ideolojik görüşün temsilcileri arasında 'Yunan-Rum'a bakışta ortak bir yaklaşım var mıdır? Öyle ise ”öteki“ne bakış ile ideolojiler arasında bir bağlantı kurulabilir mi?”türünden sorulara yanıtlar aranmıştır. Elde edilen bulgulardan ulaşılan çıkarım Yunan-Rum'a bakışta olumsuz bir ön yargının ağır bastığıdır. Ulus devletler,“öteki”nin her zaman tehlike ve tehditle birlikte algılanması politikasına tarih yazımı aracılığıyla destek sağlar.Türkiye Popüler tarih yazımı araçları üzerinden hazırlanan bu tezde olumsuz Yunan-Rum imajının kolektif hafızadaki canlılığını koruduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has been investigated from the past to the present, which are the factors that have been instrumental in creating a view of each other in Turkey and Greece. The historical process studied was limited between 1940 and 1960. During this time, the popular history writing in Turkey was illuminated by the Greek-“Rum”image and what events it was shaped by the examination of news, articles and cartoons about Greece, Greeks-“Rum”and Cyprus, which were published in some of the designated newspapers and magazines. In the study, cartoons in newspapers, articles in popular history magazines and corner posts in newspapers were found that Greek-“Rum”identity was marginalized by current political tensions. The newspapers also focused on how the cartoons drawn, referring to the Cyprus Issue and Greece's Enosis thesis, depict the Greek-“Rum”image. Cartoons were found to be more effective and sarcastic in reflecting the image of identity than sentences. The scope of the literary works was determined by the characteristics such as the works that were first published between 1940 and 1960 and that contained Greek-“Rum”image. Afterwards, the works were read with a deconstructive method. The scope of literary works first determined the features such as being published between 1940 -1960 and the works which contain Greek-“Rum”image. Afterwards, readings of the works were carried out in a method of construction. In the section of literary works,“Is there a common approach among the representatives of the same ideological view regarding the Greek- ”Rum“? If so, can a connection be established between the viewpoint of the ”other“ and ideologies? Answers were sought for such questions. The inference reached from the findings is that a negative prejudice prevails in the view of Greek- ”Rum“. Nation states, the ”other“ has been observed that always the danger and support through historiography to be detected with the threat policy Popular historiography tools out prepared retains its vitality in the collective memory of the negative Greek- ”Rum" image in this thesis.