Peri-implanter hastalıkların peri-implanter oluk sıvısı oksidatif stres belirteçlerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of peri-implanter diseases on the peri-implanter sulcus fluid oxidative stress markers
- Tez No: 645123
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN GÜNDOĞAR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Günümüzde dental implantların diş eksikliklerinde sıklıkla kullanılmasıyla peri-implanter hastalıklarında görülme sayısında artış olmuştur. Peri-implanter hastalıklar da periodontal hastalıklar gibi inflamatuar hastalıklardır. Oksidatif stres periodontal hastalıklarda etken olarak görülmüş ve birçok oksidatif stres belirleçleri hastalık ile sağlıkta incelenmiştir. Çalışmamızın amacı, peri-implanter hastalıkların peri-implanter oluk sıvısı oksidatif stres belirteçlerine etkisinin incelenmesidir. Çalışmaya klinik ve radyolojik olarak peri-implant sağlıklı tanısı konmuş 14 örnek, peri-implant mukozitis tanısı konmuş 15 örnek, peri-implantitis tanısı konmuş 15 örnek dahil edildi. Hastalardan periodontal klinik ölçümler (plak indeksi (PI), sondalama cep derinliği (SCD), gingival indeks (GI), sondalamada kanama indeksi (BOP), modifiye plak indeksi (mPI), modifiye kanama indeksi (mKI)) ve peri-implant oluğu sıvısı (PİOS) örnekleri alındı. Örneklerin istatistiksel olarak analizinde Shaphiro Wilk testi, Mann Whitney U testi ve Ki kare testi kullanıldı. Çalışmamızda total oksidan seviye (TOS) parametresi, peri-implantitis grubunda peri-implant sağlıklı grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. Total antioksidan seviye (TAS) ve oksidatif stres indeksi (OSİ) parametrelerine baktığımızda gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Peri-implantitisin inflamatuar karakterinden dolayı TOS' u arttıracağı çalışmamızın sonuçlarına göre söylenebilir. Oksidatif stres belirteçlerinin peri-implant inflamasyonda ki potansiyel rolünü anlamak için peri-implant sağlıklı, peri-implant mukozitis ve peri-implantitis bölgelerinden alınan örneklerin değerlendirildiği çok merkezli, daha detaylı ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, with the frequent use of implants in dental deficiencies, the number of peri-implanter diseases has increased. Peri-implanter diseases are also inflammatory diseases such as periodontal diseases (PD). Oxidative stress has been seen as a factor in PD and many oxidative stress markers have been examined in disease and health. The aim of our study is to investigate the effect of peri-implanter diseases on the peri-implanter sulcus fluid oxidative stress markers. 14 samples diagnosed as peri-implant healthy, 15 samples diagnosed as peri-implant mucositis and 15 samples diagnosed as peri-implantitis were included in the study. Periodontal clinical measurements (plaque index (PI), probing pocket depth (SCD), gingival index (GI), bleeding on probing (BOP), modified plaque index (mPI), modified bleeding index (mKI)) and peri-implant sulcus fluid (PIOS) samples were taken from the patients. Statistical analysis of the samples were performed with Shapiro Wilk test, Mann Whitney U test and Chi square test. In our study, the total oxidant status (TOS) parameter was found statistically significantly higher in the peri-implantitis group compared to the peri-implant healthy group. In terms of total antioxidant status (TAS) and oxidative stress index (OSI) parameters, there was no statistically significant difference between the groups. It can be said according to the results of our study that peri-implantitis will increase TOS due to its inflammatory character. In order to understand the potential role of oxidative stress markers in peri-implant inflammation, multicentre, more detailed further studies are needed in which samples from peri-implant healthy, peri-implant mucositis and peri-implantitis regions are evaluated.