Akut myeloid lösemi olgularının retrospektif değerlendirmesi
Retrospective evaluation of acute myeloid leukemia cases
  1. Tez No: 645122
  2. Yazar: ÖZKUL YILMAZ ÇOLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN KELKİTLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Amaç: Bu çalışmadaki amacımız merkezimizde AML tanısı ile takip edilen hastaların demografik, klinik, laboratuvar, genetik ve patolojik özelliklerini retrospektif olarak ortaya koymak; bunların hastaların tedavi yanıtlarına, prognoza, genel ve hastalıksız sağkalım oranlarına katkısını değerlendirerek literatüre orta Karadeniz verileri ile katkıda bulunmaktır. Hastalar ve Yöntem: Merkezimizde Ocak 2008-Mart 2019 tarihleri arasında AML tanısı ile takip edilen 121 hasta çalışmamıza dahil edilmiştir. Hastaların verileri retrospektif olarak hasta yönetim bilgi sisteminden elde edilmiştir. Bulgular: 121 hastanın %57,9'u erkek, %42,1'i kadındı. Yaş ortalaması 57,7'ydi. %46,8 hasta 60 yaş üzerindeydi. Hastaların %18,2'si sekonder AML grubundaydı. Kemik iliği retikülin fibrozisi %53,1 hastada vardı. İndüksiyon ile %57 hastada remisyon sağlandı. Birinci indüksiyon ile remisyon CD33 eksprese edenlerde, genel tedavi ile remisyon CD14 eksprese etmeyenlerde daha fazla görüldü. BCL-ABL %1,7, ETO-AML %5,5, FLT-3 %12,3, NPM1 %21,7 oranında saptandı. Hastaların %38'inde sepsis, %14,9'unda invaziv mantar enfeksiyonu görüldü. Remisyona giren hastaların %18,8'inde nüks görüldü. Ortalama remisyon süresi 6 aydı. Takip süresince mortalite %47,9 oranında görüldü, en sık sebep %39,7 ile sepsisti. Ortanca DFS 11,2 ay ve OS 11,3 ay saptandı. Kemik iliği fibrozisi olmayan hastalarda daha uzun OS saptandı. Nüks üzerine etkili faktörler: indüksiyon yanıtı, sepsis, NPM1, lökositoz, trombositopeni, B2mikroglobulin ve LDH; OS üzerine etkili faktörler: FAB grubu, birinci indüksiyon yanıtı, sepsis, lökositoz, trombositopeni, CRP ve albümin olarak tespit edildi. Yaş hem indüksiyon yanıtı hem de DFS ve OS üzerine etkili faktör olarak saptandı. Tartışma ve Sonuç: AML nadir bir kanser türü olmasına karşın artan insidans oranı, yüksek mortalite ve kısa yaşam süresi nedeniyle önemli bir hastalıktır. Çalışmamızdaki veriler literatür ile benzer olarak değerlendirildi. Genel sağkalım süresinin bölgesel olarak ciddi farklılıklara sahip olduğu literatürde kanıtlamıştır. Bu durum AML hastalığında bölgesel çalışmaların önemini ortaya çıkarmaktadır. Bu nedenle çalışmamız retrospektif çalışmaların kısıtlılıklara rağmen AML'yi anlamak ve gelecekteki çalışmalara yol göstermek için temel bir hazine sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: Our aim in this study is to retrospectively reveal the demographic, clinical, laboratory, genetic and pathological characteristics of patients followed up with a diagnosis of AML in our center; to contribute to the literature with middle Black Sea data by evaluating their contribution to treatment responses, prognosis, and overall and disease-free survival rates. Patients and Methods: 121 patients who were followed up with the diagnosis of AML between January 2008 and March 2019 in our center were included in our study. The data of the patients were obtained retrospectively from the patient management information system. Results: 57.9% of 121 patients were male and 42.1% were female. The average age was 57.7. 46.8% of the patients were over 60 years old. 18.2% of the patients were in the secondary AML group. Bone marrow reticulin fibrosis was present in 53.1% of the patients. Remission was achieved in 57% of patients with induction. Remission with first induction was more common in patients expressing CD33. As a result of general treatment, remission was more common in patients who did not express CD14. In molecular cytogenetic studies, BCL-ABL was found to be 1.7%, ETO-AML 5.5%, FLT-3 12.3%, and NPM1 21.7%. Sepsis was observed in 38% of the patients, and invasive fungal infection was observed in 14.9%. Relapse was observed in 18.8% of the patients in remission. The average remission period was 6 months. Mortality was seen at a rate of 47.9% during the follow-up period, the most common cause was sepsis with 39.7%. The median DFS was 11.2 months and OS 11.3 months. Longer OS was found in patients without bone marrow fibrosis. Factors affecting relapse: induction response, sepsis, NPM1, leukocytosis, thrombocytopenia, B2microglobulin and LDH; Factors affecting OS: FAB group, first induction response, sepsis, leukocytosis, platelets, CRP and albumin were determined. Age was found to be an effective factor on both induction response and DFS and OS. Discussion and Conclusion: Although AML is a rare type of cancer, it is an important disease due to its increasing incidence rate, high mortality and short life time. The data in our study were evaluated as similar to the literature. It has been proven in the literature that overall survival time has serious regional differences. This situation reveals the importance of regional studies in AML disease. Therefore, our study provides a basic treasure to understand AML and guide future studies despite the limitations of retrospective studies.