Afganistan'da uygulanmakta olan finansal sistem, sisteme ilişkin yasal düzenlemeler ve Türkiye karşılaştırması
Financial system applied in Afghanistan, legal arrangements regarding the system and comparison with Turkey
  1. Tez No: 645190
  2. Yazar: MOHAMMAD ANWAR HASHEMİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEÇKİN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu çalışmanın amacı Afganistan ve Türkiye'deki finansal sistemin işleyişinin incelenerek iki ülke arasında ortaya çıkan farklılıkları ortaya koymaktır. Bu karşılaştırma ile ilgili olarak Türkiye'deki finansal sistemin kavramsal yapısı, finansal sistemin öğeleri olan finansal piyasalar, menkul kıymetler, bankacılık sektörü ve finansal krizler ele alınmıştır. Aynı zamanda Afganistan finansal sisteminin kavramsal yapısı, çerçevesi, Afganistan finansal sisteminin öğeleri olan finansal piyasalar, havale sistemi, menkul kıymetler ve Afganistan bankacılık sektörü hakkında bilgilere yer verilmiştir. Afganistan ve Türkiye'deki finansal sistem karşılaştırıldığında, Afganistan'da uzun süre devam eden iç istikrasızlıklardan, finansal sistemin işleyişinde görev alan yetkin kadroların olmayışı ya da yetersizliği gibi sebeplerden etkilenerek ülkedeki finansal sistemin gelişemediği görülmektedir. Afganistan'daki finansal piyasalarda, kaldıraçlı alım-satım işlemleri forex piyasası aracılığı ile para ve sermaye piyasaları ise havale sistemi olarak bilinen verimsiz bir sistem aracılığı ile yürütülmektedir. Ancak havale sistemi, bazı komisyoncular tarafından ülkenin hemen hemen her yerinde; yolsuzluklar ile kara paranın transferinde aktif bir şekilde kullanılmaktadır. Ayrıca Afganistan bankacılık sektörünün Türkiye'ye göre çok zayıf olduğu, sermaye miktarının ve bu sistemde çalışan personel sayısının yetersizliği ve ülke güvenliğinin sağlanamaması gibi nedenlerden dolayı Afganistan'ın bazı bölgelerinde oldukça sınırlı bir finansal ürün ve hizmetlerle sağlandığı anlaşılmaktadır. Bunlara ek olarak Afganistan'da menkul kıymetler borsasının da yetersiz sermaye ve güvenlik nedeni ile hiç açılmadığı ve bu işlemlerin kısıtlı da olsa Afganistan Merkez Bankası tarafından yürütüldüğü tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the performance of the financial system in Afghanistan and Turkey, reveals the existed differences between the two countries. This comparison is conceptually related to the structure of the financial system in Turkey, the elements of the financial system, financial markets, securities, banking sector and financial crises are handled. At the same time, information about the conceptual structure and framework of Afghanistan financial system, financial markets, remittance system, securities and banking sector of Afghanistan are included. Comparing the financial systems of Afghanistan and Turkey, due to internal instability in Afghanistan for a long time, it seems that the financial system in the country has not developed due to the lack of competent staff involved in the functioning of the financial system or lack of capital. In the financial markets in the country, Leveraged Trading Transactions Forex market and money and capital markets are inefficient, known as the remittance system, making the flow of corruption and black money safer, and it is also clear that some brokers work actively in almost every part of the country. In addition, according to Turkey, Afghanistan's banking sector is very weak. It is clear that some parts of Afghanistan are provided with a small amount of financial products and services due to reasons such as the insufficiency of the amount of capital and the number of personnel working in this system and the inability to ensure the security of the country. Moreover to these, it has been determined that the stock exchange in Afghanistan has never been opened due to insufficient capital and security reasons, and that these transactions are carried out by the Central Bank of Afghanistan, albeit in a limited way.