Üniversite öğrencilerinin diyet kalitelerinin ve beslenme bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of diet quality and nutrition knowledge levels of university students
- Tez No: 645189
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Eğitim ve Öğretim, Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Nutrition and Dietetics, Education and Training, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırma üniversite öğrencilerinin diyet kaliteleri ve beslenme bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi amacıyla yürütülen tarama modelinde tanımlayıcı türde bir araştırmadır. Araştırmanın çalışma grubunu Selçuk Üniversitesi Alaaddin Keykubad Kampüsü'nde öğrenim gören 19-24 yaş arasında 257'si erkek ve 263'ü kadın toplam 520 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmanın verileri anket formu, Genel Beslenme Bilgi Anketi (GNKQ) ve Çocuklar ve Adölesanlar için Akdeniz Diyet Kalite İndeksi (KIDMED) kullanılarak elde edilmiştir. Araştırmaya katılan tüm öğrencilerin toplam beslenme bilgi puan ortalamalarının 82,93±0,69 olduğu ve sadece %7,9'unun“iyi”KIDMED puanına sahip olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research is a descriptive study in the survey model conducted to evaluate the dietary quality and nutritional knowledge levels of university students. The study group of the research consisted of 520 students, 257 male and 263 female, aged between 19-24 years, who were studying at the Alaaddin Keykubad Campus of Selcuk University. The data of the study were obtained by using the questionnaire, General Nutrition Knowledge Questionnaire (GNKQ) and Mediterranean Dietary Quality Index (KIDMED) in Children and Adolescents. In the study, it was found that the total nutritional knowledge score average of all students participating in the study was 82,93±0,69 and only 7,9% had a“good”KIDMED score.