Aile sağlığı merkezine başvuran 18 yaş üzeri hasta ve hasta yakınlarının evde bakım ve palyatif bakım hakkında bilgi düzeyi ve tutumlarının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 645194
  2. Yazar: ŞULE COŞKUN GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
AMAÇ: Evde Sağlık Hizmetleri; ihtiyacı olan bireylerin muayene, tetkik, tahlil, tedavi, tıbbi bakım ve rehabilitasyonlarının evinde ve aile ortamında yapılması, bu kişilere ve aile bireylerine sosyal ve psikolojik destek hizmetlerinin bir bütün halinde birlikte verilmesi olarak tanımlanmıştır.(1) Aile hekimleri hastalarını tüm yaşamları boyunca izler ve bakımın kesintisiz sürmesini sağlar. Aile Hekimlerinin görevleri arasında, sağlığı geliştirmek, hastalıkları önlemek, sağaltım, bakım ya da rahatsızlıklarda hafifleme sağlamak yer alır. Çalışmamızda Evde Sağlık ve Palyatif Bakım hakkında bilgi düzeylerinin ve doğru davranışsal farkındalığın arttırılması gereğini değerlendirdik. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamıza Maltepe 20 Nolu Aile Sağlığı Merkezine 13 Haziran 2020-13 Ağustos 2020 tarihleri arasında başvuran 18 yaş üstü 132 hasta ve yakınları dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen kişilere anket, yüzyüze ve pandemi nedeniyle talep edenlere ise elektronik uygulamalar kullanılarak uygulandı. Evde Bakım ve Palyatif Bakım hakkında bilgi düzeyleri ve tutumları değerlendirildi. BULGULAR: Evde bakım ve/veya palyatif bakım ile ilgili 23 adet bilgi sorusuna çalışmamıza katılanların verdikleri doğru cevap sayısı %57 bulunmuştur. Katılımcıların yaş grupları, medeni durumları, eğitim durumları, meslekleri, aylık gelir düzeyleri ve sosyal güvenliklerinin olup olmaması ile evde bakım ve palyatif bakım hakkındaki bilgi düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Katılımcıların yaşları ile evde bakım ihtiyaçları olması arasında 65 yaş üzeri kişilerde %46,2 oranı ile istatistiksel olarak anlamlı bir fark vardır (Tablo 8).Çalışmamızda aylık gelir durumları ile evde bakım konusunda düşük gelir grubunda %66,7 oranı ile ihtiyacın artmış olduğu tespit edilmiştir(Tablo 15). SONUÇ: Evde bakım ve/veya palyatif bakım ile ilgili bilgi sorularına verilen doğru cevap oranı %57 bulunmuştur. Bu sonuç evde bakım ve Palyatif bakım konusunda daha fazla bilgilendirme gereğini açıkça ortaya koymaktadır. Aile Hekimleri tarafından hasta ve yakınlarını bilgilendirici eğitim toplantılarının yapılması, görsel yayınların, afiş gibi basılı kaynakların ASM'de kullanılmasının bu sorunların önüne geçebilmek adına fayda sağlayacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
AIM: Home Health Services; It is defined as performing the examination, examination, analysis, treatment, medical care and rehabilitation of individuals in need at home and in the family environment, and providing social and psychological support services to these people and their family members as a whole(1). Family physicians monitor their patients throughout their lives and ensure that the care continues uninterrupted. The duties of family physicians include promoting health, preventing illnesses, treating, caring or relieving illnesses. In our study, we evaluated increasing the level of knowledge and behavioral awareness about Home Health and Palliative Care. METHOD: 132 patients over the age of 18 and their relatives who applied to Maltepe Family Health Center No.20 between 11 June 2020 and 20 July 2020 were included in our study. The questionnaire was administered face to face to the people included in the study, and to those who requested them due to the pandemic, using electronic applications. Their knowledge levels and attitudes about Home Care and Palliative Care were evaluated. RESULTS: Number of correct answers to 23 questions about home care and / or palliative care was 57% of the participants in our study. No statistically significant difference was found between the participants' age groups, marital status, education status, profession, monthly income level, their social security and their knowledge level about home care and palliative care .(ANOVA; Independent Samples t test; p>0,05). There is a statistically significant difference between the ages of the participants and their need for home care with the rate of 46.2% in people over 65 years old (Table 8). In our study, it was found that monthly income levels and the need for home care increased by 66.7% in the low income group (Table 15). CONCLUSION: The rate of correct answers given to questions about home care and / or palliative care was found to be 57%. This result clearly demonstrates the need for more information on home care and palliative care. We are of the opinion that it will be beneficial for family physicians to hold informative training meetings for patients and their relatives, and to use printed resources such as visual broadcasts and posters in ASM in order to avoid these problems.