Düşük sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonlu ve düşük olmayan sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonlu kronik kalp yetersizliği hastalarının solunum fonksiyonları, kırılganlıkları ve bilişsel fonksiyonları açısından karşılaştırılması
Comparison of chronic heart failure patients with low left ventricular ejection fraction and not-low left ventricular ejection fraction in terms of respiratory functions, frailty and cognitive functions
- Tez No: 645200
- Danışmanlar: PROF. DR. VELİ GÖKHAN CİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Düşük Sol Ventrikül Ejeksiyon Fraksiyonlu Ve Düşük Olmayan Sol Ventrikül Ejeksiyon Fraksiyonlu Kronik Kalp Yetersizliği Hastalarının Solunum Fonksiyonları, Kırılganlıkları Ve Bilişsel Fonksiyonları Açısından Karşılaştırılması Bu çalışmanın amacı kronik kalp yetersizliği olan hastaların kırılganlıklarının, solunum fonksiyonlarının ve bilişsel fonksiyonlarının sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu ile ilişkisini araştırmaktır. Kronik kalp yetersizliği tanısı olan 120 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar SoV EF değerine göre, düşük sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonlu (DEF-KY) ve düşük olmayan sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonlu (KEF-KY) hastalar olmak üzere iki gruba ayrıldı. Diyabet, hipertansiyon, hiperlipidemi, iskemik etiyoloji, kronik böbrek yetmezliği oranları gruplar arasında benzer saptandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between fragility, respiratory functions and cognitive functions of patients with chronic heart failure and left ventricular ejection fraction. 120 patients with chronic heart failure were included in the study. The patients were divided into two groups according to LVEF value, patients with low left ventricular ejection fraction (HFrEF) and patients with not-low left ventricular ejection fraction (HFpEF). Diabetes, hypertension, hyperlipidemia, ischemic etiology, chronic renal failure rates were detected similar between the groups.