Seçilmiş bir grup ergen arasında nargile kullanım durumunun saptanması ve nargile ile ilgili algının değerlendirilmesi
Determining the status of hookah use among A group of adolescents and evaluating the perception of hookah
- Tez No: 645199
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY KANBUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Nargile, son dönemde genç ve ergenlerde yaygınlaşan bir tütün ürünüdür ve önemli bir halk sağlığı sorunudur. Nargile içme eğilimindeki artışın; nargilenin sağlık riskleri ile ilgili bilgi eksikliklerine, bağımlılık potansiyelinin düşük algılanmasına ve sosyal açıdan daha kabul edilebilir görülmesine bağlı olabileceğini düşünüyoruz. Bu nedenle araştırmamızda; ergenlerde nargile kullanımıyla ilgili faktörlerin belirlenmesi, nargilenin sağlık etkileri ile ilgili bilgi düzeyleri, nargile bağımlılık algısı, sosyal kabulü ve nargile algısını etkileyen faktörlerin irdelenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmaya, 1 Ekim 2019-30 Nisan 2020 tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ergen Sağlığı Bilim Dalı'na başvuran ve çalışmaya katılmayı kabul eden 12-18 yaş aralığında 400 ergen dahil edilmiştir. Katılımcılara nargile kullanımı ile ilgili sosyodemografik özellikler, sağlık hastalık durumu ve sağlıklı yaşam davranışları, aile ve yakın çevrenin tütün kullanımı, kişinin tütün kullanımı, nargile ile ilgili bilgi düzeyi ve nargile algısı bölümlerini içeren anket formu gözlem altında uygulanmıştır. Ergenlerin %14,5'i nargileyi hayatlarında en az bir kez kullanmışken, mevcut nargile kullanım sıklığı %6,8 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Hookah is a type of instrument used for smoking tobacco which has especially become common among adolescents and young adults; and it constitutes an important public health issue. We believe that the increasing trend in hookah smoking is related to lack of awareness on health risks of hookah, the misconception that it has a lower addiction potential and that it is regarded more socially acceptable. For this reason, our aim in this study is to determine the factors related to hookah smoking among adolescents, awareness levels about its health effects, and to investigate the factors affecting the perception of hookah addiction, its social acceptance and the overall perception of hookah. This study includes 400 adolescents between the ages of 12 and 18 years who applied to the Division of Adolescent Medicine, Department of Pediatrics at Hacettepe University Faculty of Medicine between October 1, 2019 and April 30, 2020 and agreed to participate in the study. The participants were given a survey form under supervision, which included sections of socio-demographic characteristics, past medical history, healthy lifestyle behaviors, use of tobacco in their family and close circle, their tobacco use, their knowledge on hookah and perception of hookah. It was found that while 14.5% of teenagers have smoked hookah at least once in their life, the current hookah smoking frequency was 6.8%.