Analytical study of bolted lightweight cold formed steel connection
Cıvatalı hafif soğuk şekillendirilmiş çelik bağlantınınanalitik çalışması
  1. Tez No: 645211
  2. Yazar: HUNDE DECHASA GELETA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH ALEMDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Soğuk şekillendirilmiş çelik (SŞÇ) bağlantılar, küresel bir çelik endüstrisi olarak yapının rutin tasarımlarında sıcak haddelenmiş bir levha ve profil üretiminden şerit ve bobin gelişimine yaygın olarak kullanılmaktadır. Hafifliği, mukavemeti, esnekliği ve üretim kolaylığı, sahadaki müteahhitlerin, mimarların ve profesyonellerin binanın yapısının ve performansını artıracak hafif SŞÇ ürünlerini kullanmalarını sağladı. Hafif SŞÇ yapısal bağlantılarının uygulamalarında artış eğilimi vardır. Bu çalışma, bağlantıların davranışını yakalamak ve etkili bir tasarım çözümü oluşturmak için döngüsel yükleme altında köşebent plakaları kullanılarak bağlanan cıvatalı hafif SŞÇ bağlantı yapısının davranışının analizini sunmaktadır. Hafif SŞÇ bağlantısı, mukavemet ve sertliklerine göre basit, yarı rijit ve rijit bağlantılar olarak sınıflandırılmış ve ayrıntılı olarak tartışılmıştır. Davranışlarını araştırmak ve incelemek için döngüsel yükleme altında hafif SŞÇ bağlantısının üç boyutlu Sonlu eleman modeli oluşturuldu. Sonlu eleman simülasyon yazılımı Abaqus, hafif SŞÇ bağlantılarının ve yapılarının sayısal simülasyonlarında kullanılmıştır. Bağlantı türünün belirlenmesinde önemli olan bir moment-dönme eğrisi elde etmek için Sonlu eleman modellemesinin bir sonucu kullanılmıştır. Bir malzemenin veriminin öngörülmesinde maksimum Von Mises Stress/gerilme (VMS) arıza kriterleri kullanılmıştır. Ana kolonlar ve kirişler arasındaki bağlantı, bir köşebent plakası kullanılarak bağlanır. Sonlu elemanlar analizi, rulman ve yırtılma arızasının gözlemlenen en yaygın arıza türleri olduğunu ortaya koymuştur. Kısaca, hafif SŞÇ bağlantılarının özelliklerinin yarı-sert (semi-rigid) olduğu bulunmuştur ve sertliği etkileyen temel faktörler cıvata deliği etrafındaki yatak kuvvetleridir.
Özet (Çeviri)
Cold-formed steel connections have been used commonly in the routine designs of the structure as a global industry of steel shifts from a hot-rolled plate and section production to the strip and coil development. Their lightweight, strength, flexibility, and production ease has enabled contractors, architects, and professionals in the field to use products of lightweight CFS that will increase the efficiency of the structure and performance of the building. There is an increasing trend in the applications of lightweight CFS structural connections. This paper presents the analysis of the behavior of the structure of bolted lightweight CFS connection that is connected by using gusset plates under the cyclic loading to capture the behavior of the connections and to establish an effective design solution. The lightweight CFS connection has been classified into simple, semi-rigid, and rigid connections according to their strength and rigidity, and discussed in detail. Three-dimensional FE model of lightweight CFS connection under cyclic loading was generated to investigate and study their behavior. FE simulating software Abaqus was used in the numerical simulations of lightweight CFS connections and structures. A result of a FE modeling was used to get a moment-rotation curve, which is important in the determination of the type of connection. A maximum Von Mises stresses (VMS) failures criteria were used in the prediction of the yielding of a material. The connection between the main columns and beams is connected by using a gusset plate. The Finite element analysis revealed that bearing and tear-out failure are the most common types of failure observed. Briefly, the properties of lightweight CFS connections have been found to be semi-rigid, and the key factors influencing stiffness is the bearing forces around the bolt hole.