Development of a functional test device capable of automatically performing main carpet performance tests
Başlıca halı performans testlerinin otomatik olarak uygulanabileceği fonksiyonel bir test cihazının geliştirilmesi
  1. Tez No: 645212
  2. Yazar: MAHER ALSAYED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE KÜBRA KAYNAK, DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Halıların kalitesi, yüzey deformasyonuna karşı gösterdiği dirence göre değerlendirilmektedir. Halıların yüzey deformasyonunu etkileyen en önemli faktörler, halı hav ipliklerinin sıkıştırılmasına sebep olan statik yüklemelerdir. Halıların sıkıştırılabilirlik ve rezilyans performansını belirlemek için iki tür test kullanılmaktadır. Bunlar; uzun süreli ağır statik yüklemeden sonra kalınlık kaybı ve kısa süreli orta statik yüklemeden sonra kalınlık kaybı tayinidir. Günümüzde bu testler için manuel olarak kontrol edilen kalınlık ölçüm cihazı ve statik yükleme aparatları kullanılmaktadır. Mevcut durum, yatırım maliyetlerini artıran farklı ekipmanların kullanılması, testlerin el ile yapılmasından kaynaklı hataların yaşanması ve test verilerinin dijital ortamda depolanamaması gibi dezavantajlara sahiptir. Günümüzde zaman kaybına neden olan bu işçilikli testlerin tek bir test cihazı ile yapılabilmesi bir ihtiyaçtır. Bu çalışmada, yeni bir prototip test cihazının üç farklı tasarımı yapılmış, incelenmiş ve karşılaştırılmıştır. Yeni tasarlanan test cihazı, halı kalınlığı ölçümü, kısa orta statik yükleme ve uzun süreli ağır statik yükleme testlerini otomatik olarak gerçekleştirebilmektedir. Son olarak, üretilen prototip cihazın doğrulaması için kalınlık ölçümünün doğruluğu saptanmıştır. Bu amaçla, % 95 güven aralığında bir dizi istatistiksel analiz yapılmıştır. Sonuç olarak, yeni tasarlanan test cihazının tekrarlanabilir ve yeniden üretilebilir halı kalınlığı ölçümleri sağladığı doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The quality of carpet is evaluated according to their resistance to texture deformation. The most important factors affecting the texture deformation of carpet are static loads causing the compression of carpet pile yarns. There are two types of tests to determine the compressibility and resilience performance of carpets namely; thickness loss after prolonged heavy static loading and thickness loss after brief moderate static loading. Today, for these tests, thickness measurement device and static loading apparatus are used which are controlled manually. The present state has disadvantages of using different apparatus which increase the investment costs, performing of tests manually which cause personal faults and inability of storing test data in digital environment. Today, it is a need to provide these time consuming and high labor tests automatically with a solo test device. In this study, three different designs of a new prototype test device were made, studied and compared. Among them, the most appropriate one according to design criteria was selected. The newly designed test device is capable of performing carpet thickness measurement, brief moderate static loading and prolonged heavy static loading tests automatically. Finally, verification of the newly designed test device was demonstrated by measuring the accuracy of thickness measurement. For this aim a series of statistical analyses were done at 95% confidence interval. Consequently, the newly designed test device verified as providing repeatable and reproduceable carpet thickness measurements.