Local structure and chemistry in marginal glass forming alloys
Metalik cam alaşımlarında lokal ve kimyasal yapı
- Tez No: 645233
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS EREN KALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Marjinal metalik cam olusturan alasımlar yapısal ve mekanik olarak incelenmistir. Al90Tb10 sisteminin kendine özgü devitrifikasyon özellikleri vardır. Bu özellikler sistemin ilk kristallenme reaksiyonu olan Al nanokristallerinin 1024 m−3 popülasyonu ile olusmasından kaynaklanır. Günümüze kadar bu anormal kristallenme reaksiyonunun nedeni konusunda uzlasmaya varılamamıstır. Al-NTE (NTE=Nadir Toprak Elementleri) üzerine çalısmalarımızda iki farklı üretim yöntemi olan eriyik savurma ve manyetron saçılma yöntemleri ile üretilen aynı alasımların faz seçilimi hiyerarsisinde farklılıklara rastlanmıstır. Bu farklılıgın sıvı fazda olan orta erim düzeninden kaynaklandıgı ve katı faza iletildigi düsünülmektedir. Bu çalısmada lokal yapı kimya ve üst seviye düzen ilintileri kritik sinkrotron X-ısını kırınımı, uzamıs X-ısınları sogurumlu ince yapı, ab-initio ve reverse monte carlo modellemeleri ile incelenmistir. NTE atomlarının Al atomları ile yüksek oranda ilintili oldugu ve bunun sonucunda bir ag olusturarak matrixi böldügü gözlenmistir. Sonrasında bu bölünmenin etkisiyle ortaya çıkan anormal seviyede yüksek sıklıkta olusan nanokristallerin mekanik özelliklere etkisi nanoçentik testleri ve transmisyon elektron mikroskopu ile incelenmistir. Incelemenin sonunda matrixin kısmi kristallendirilmesinin kopma stresini ve aynı zamanda yumusaklıgı artırdıgı gözlenirken ısıl islem sıcaklıgının artırılması ile olusan metallerarası bilesiklerin kopma stresini artırmaya devam ederken yumusaklıgı düsürdügü gözlenmistir.
Özet (Çeviri)
In this thesis structural and corresponding mechanical properties of marginal metallic glass-forming alloys were studied. Al90Tb10 system exhibits unique devitrification features due to their exceptional primary crystallization products of Al nanocrystals with populations reaching up to 1024 m−3. A full agreement on how this abnormal nucleation event occurs is still lacking. Our previous studies on Al-RE (RE: rareearth element) have shown that two different amorphous precursors prepared using melt-spinning and magnetron sputtering techniques showed clear differences in phase selection hierarchy upon continuous heating. It is considered that this difference is originated from the medium range ordered structure, exist in as-quenched melt-spun ribbon which is inherited from its molten state. In this study the local structure, chemistry and any possible higher order correlations were investigated by performing critical high energy synchrotron X-ray Diffraction (HEXRD),Extended X-ray Absoprtion Fine Structure (EXAFS), ab-initio and Reverse Monte Carlo (RMC) modelling. RE atoms were found to be highly correlated with Al atoms which results in formation of network dividing the amorphous matrix which in turn result in abnormal crystallization behavior. Afterwards, effects of these nanocrystals on mechanical properties are investigated via micropillar compression tests and transmission electron microscopy(TEM). Embedding nanocrystals on amorphous matrix increased the fracture stress and ductility at the same time where as increasing heat treatment temperature beyond first crystallization event temperature caused formation of intermetallic compound which decreased the ductility while further increasing fracture stress.