FeCI3 ve YCI3 sistemlerinin sıvı fazdaki yerel yapılarının incelenmesi
The Determination of local structure of FeCI3 and YCI3 systems in liquid phase
- Tez No: 109966
- Danışmanlar: PROF.DR. ZEHRA AKDENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atom ve Molekül Fiziği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasında sıvı FeCb ve YCI3 iyonik sistemlerinde yerel yapının anlaşılması amacı doğrultusunda sistemlerde mevcut birim moleküler kümelerin kararlılığı incelenmiş ve bir potansiyel modeli kurulmuştur. Tez çalışması polarize iyonik modelin ele aldığı bir molekül dinamiği programı (MD) aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Ergimiş tuzlarda iyonlar arası ayrıntılı etkileşmelerin incelenmesi doğrultusundaki ilk modelleme çalışmaları toprak alkali dihalidlerin monomerleri üzerinde başarılı sonuçlar vermişlerdir. Bu çalışmalar trivalent metallerin halojenlerle yaptığı RX3 (R=A1, Fe ve Ga, X=C1, Br ve I) bileşiklerinde yapısal ve spektral analizi doğrultusunda devam etmiştir. Sıvı fazda mevcut nötr ve iyonize moleküler kümelerin geometrisi bulunmuş ve titreşim frekansları hesaplanmıştır. RX3 sistemlerinde elde edilen model sonuçları mevcut X-ışını ve nötron saçılımı, Raman spektroskopisi ve kuantum kimyası sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır. Yitriyum ve demir triklorid, uygun alkali halid ve organik katyonlar ile olan asidik sıvı karışımlarım çeşitli kompozisyonlarda, (MnX3n+ı)" ve (MnX3n-ı)+, (M= Y ve Fe, X=C1 ve n>:l olamak üzere) anyonik türlerin varlığı uzun süreden beri bilinmektedir. Bu tip sistemlerin yapılarım ve enerjilerini Fe ve Y bileşikleri ile karşılaştırarak belirledik. Bu doğrultuda öncelikle FeCİ3 üzerinde yapılan daha önceki çalışmalar araştırılmış ve bulunan veriler yardımıyla Fe2Cİ6 ve Y2Cİ6 dimerleri üzerinde mikroskopik iyon modelleri kurulmuştur. VI ^*£ZZ££-WBM*M*
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis study, in order to understand the structure of FeCİ3 and YCI3 ionic molecular systems, we have studied the local units of the moleculer clusters of the systems and their stabilities in liquid phase. In the thesis study, we used a molecular dynamics computer programme (MD) in which the refined ionzed polarizable potentials are used. A model of ionic interactions of Molten Salts, first proposed for the molecular monomers of alkali -earth dihalides was given successful results, which is used in asystematic study of the structure and binding of monomeric and dimeric units MX3 (M = Al, Fe ve Ga, X=C1, Br ve I). These studies are continious by the spektral analysis of the trivalent metal systems and their halogen compounds. The results of MX3 systems are compared with neutron and X-ray diffraction and Raman scattering and Quantum Chemistry. Yttrium and iron trichloride, (MnX3n-i)+ and (MnX3n+i)", (M= Fe and Y,X=C1 and n> 1), have been recognized for a- number of years to form in acidic liquid mixtures of aluminium chloride or bromide with the corresponding halides of alkali or organic cations, in relative proportions which vary with the composition of the mixture. In this work we evaluate the structure and the energetics of such polymeric series in a comparative study of Fe and Y compounds. We extend an earlier study of the ionic interaction in the FeCİ3 molecule to determine microscopic ionic models for FejClö and Y2Cİ6. VII