Ortaokul 7. sınıf öğrencilerinin matematik ve matematikçiler hakkındaki inançları
The beliefs of 7th grade students about mathematics and mathematicians
  1. Tez No: 645236
  2. Yazar: ENGİN OKTAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENK KEŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırma ortaokul 7. sınıf öğrencilerinin matematik ve matematikçiler hakkındaki inançlarının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışma, 2018-2019 eğitim öğretim yılında, Aydın İli Efeler İlçesi'nde bulunan Ahmet Şerife Sanlı Ortaokulunda öğrenim gören 33 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada bir nitel araştırma deseni olan olgu bilimi deseni kullanılmıştır. 12 öğrenciyle görüşme yapılmış, 33 öğrenci ile fotoğraf etkinliği gerçekleştirilmiştir. Görüşmelerde 11 sorudan oluşan bir görüşme formu uygulanmış ve öğrencilerden hayal ettikleri bir matematikçiyi çizmeleri istenmiştir. Fotoğraf etkinliğinde tüm öğrencilerden matematikle ilgili olduğunu düşündükleri 10ar fotoğraf çekip getirmeleri istenmiştir. Fotoğraflar ortak bir havuzda birleştirilip öğrencilerden gruplar halinde 5er fotoğraf seçip bu fotoğrafları neden seçtiklerini not almaları istenmiştir. Araştırma sonucunda; öğrencilerin günlük yaşamlarında karşılaştıkları durumlardan içinde sayısal veri bulunan durumları matematik olarak algıladıkları ortaya çıkmıştır. Matematikçileri ise içe kapanık, sosyal olmayan, zeki ve asabi insanlar olarak algıladıkları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the beliefs of 7th grade students about mathematics and mathematicians. The study was carried out with 33 students studying at Ahmet Şerife Sanlı Secondary School in Efeler District of Aydın Province in the 2018-2019 academic year. A qualitative research design, phenomenology, was used in the study. 12 students were interviewed and 33 students were photographed. During the interviews, a questionnaire consisting of 11 questions was applied and students were asked to draw a mathematician that they imagined. In the photo event, all students were asked to take 10 pictures of mathematics. The photographs were combined in a common pool and the students were asked to select 5 photos in groups and to take note of why they chose these photos. As a result of the research; It was found out that students perceived mathematical situations as situations in which they encountered in their daily lives. It is concluded that mathematicians perceive them as introvert, non-social, intelligent and aggressive people.