Akademisyenlerin örgütsel imaj ve örgütsel vatandaşlık algısı arasındaki ilişkinin incelenmesi
The investigation of the relationship between organizational image and organizational citizenship perception of academicians
  1. Tez No: 645241
  2. Yazar: HALE BETÜL AKINCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN SERİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetçiliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Günümüzde örgütler, iç ve dış paydaşlarına olumlu bir imaj vermek durumundadır. İşgörenlerin örgütün yararına olacak şekilde çaba göstermeleri için olumlu bir imaja ihtiyaç vardır. Bu araştırmanın amacı akademisyenlerin örgütsel imaj ve örgütsel vatandaşlık davranışı algısı arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda Uluçay (2012), tarafından geliştirilen Kurumsal İmaj ölçeği ve Taşçı ve Koç'un (2007), yükseköğretim kurumları için uyarladığı Örgütsel Vatandaşlık Davranışı ölçeği kullanılmıştır. Ölçek 340 akademisyene uygulanmıştır. Araştırma sonucunda akademisyenlerin örgütsel imaj hakkındaki görüşlerinin cinsiyet ve üniversite türü değişkenine göre anlamlı bir şekilde farklılaştığı tespit edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre kadın akademisyenlerin örgütsel imaj algıları erkek akademisyenlere göre daha yüksektir ve vakıf üniversitelerinin örgütsel imajları devlet üniversitelerine oranla daha yüksek bulunmuştur. Ayrıca akademisyenlerin örgütsel vatandaşlık davranışları ile yaş, mesleki kıdem ve çalışma yılı arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Akademisyenlerin yaşı, mesleki kıdemi ve üniversitedeki çalışma yılı arttıkça örgütsel vatandaşlık davranışı gösterme oranları da artmaktadır. Çalışmada elde edilen sonuçlar, örgütsel vatandaşlık davranışı ile örgütsel imaj arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Today, organizations have to give a positive image to their internal and external stakeholders. There is a need for a positive image for employees to strive for the benefit of the organization. The aim of this study is to determine the relationship between the perception of organizational image and organizational citizenship behavior of academicians. In order to do that the organizational image questionnaire which was developed by Uluçay (2012), and organizational citizenship questionnaire which was adapted for higher education institutions by Taşçı and Koç (2007) were used. The questionnaire was applied to 340 academicians. The results show that organizational image perception of the academicians differs significantly according to gender and type of university. According to the findings, organizational image perceptions of female academicians are higher than male academicians, and it is found that organizataional image of foundation universities is higher compared to state universities. Also, there is a significant relationship between academicians' organizational citizenship behavior and certain variables such as age, vocational seniority and working year in university. As academicians' age, professional senioratiy and working year in university increase, their performance of oraganizational citizenship behaviour increaes. The results show that there is a positive relationship between organizational citizenship behavior and organizational image.