Novel electrospun nanofibers loaded different medicament approaches as drug delivery systems for regenerative endodontics
Rejeneratif endodontik tedavisinde farklı bir medikal yaklaşım olarak ilaç salınım sistemli elektrospin nanofiber uygulaması
  1. Tez No: 645242
  2. Yazar: NURA BRİMO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ÇÖKELİLER SERDAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Apikal gelişimi tamamlanmamış travmatik diş yaralanmaları; diş çürüklerine ek olarak pulpa nekrozu veya enfeksiyonlara neden olur. Her ne kadar kullanılan ilaçların antimikrobiyal yetenekleri biliniyor olsa da son bulgular göstermiştir ki hücre toksisitesi üzerinde, antibiyotiklerin kök kanal sisteminden tamamen çıkarılmasında ve yüksek seviyede antibiyotik kullanılmasına bağlı olarak dişte renk değişikliği gibi olumsuz etkilere sebep olmaktadır. Bu veriler ışığında nano/mikrofiberlerin ise kanal içi, tek tip ve kontrollü miktarlarda ilaç verme yetenekleri ve macunsu formları sayesinde bakteri içermeyen bir ortamda doku rejenerasyonuna yardımcı olabileceği ve rejeneratif endodonti kliniklerinde kullanılmak üzere önemli bir klinik potansiyele sahiptir. Bu çalışmada; Poli(vinilpirolidon) polimer çözeltisine Kalsiyum hidroksid'in yanı sıra Metronidazol, Siprofloksasin ve Minosiklin ilave edilerek ayrılmış, ikili ve üçlü formlarda lifli matlar hazırlanmıştır. Fiberlerin morfolojisi, Fiberler'in kimyasal karakterizasyonu, dentin yüzeyinin fiziksel ve kimyasal karakterizasyonu, sırasıyla Taramalı Elektron Mikroskobu ve Enerji Dağılımlı X-Işını Spektroskopisi, Nano-SEM ve Fourier Dönüşümü Kızılötesi Spektroskopi ile değerlendirilmiştir. Gutta-perka konilerinin karakterizasyonu ise, plazma yoluyla hava ışınlamasından sonra ve fiber matlarla kaplandıktan sonra sırasıyla X-Ray Fotoelektron Spektroskopisi ve ışık mikroskobu ile gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen testlerde, Taramalı Elektron Mikroskobu ve Enerji Dağılımlı X-Işını Spektroskopisi sonuçları, elektroeğirme'nin, nano- ve mikro-ölçekler arasında değişen çaplarda antibiyotik içeren lifler üretebildiğini doğrulamıştır. Nano-SEM ve Fourier Dönüşümü Kızılötesi Spektroskopi sonuçları, fiber matların dentin tübüllerinin kimyasal ve morfolojik yapıları üzerinde daha iyi etkiler sağladığını göstermiştir. X-Işını Fotoelektron Spektroskopisi sonuçları ise Gutta-perka yüzeyinin daha iyi kaplama elde etmek için iyi bir hidrofilik forma sahip olduğunu göstermiştir. Apikal gelişimi tamamlanmamış travmatik diş yaralanmaları; diş çürüklerine ek olarak pulpa nekrozu veya enfeksiyonlara neden olur. Her ne kadar kullanılan ilaçların antimikrobiyal yetenekleri biliniyor olsa da son bulgular göstermiştir ki hücre toksisitesi üzerinde, antibiyotiklerin kök kanal sisteminden tamamen çıkarılmasında ve yüksek seviyede antibiyotik kullanılmasına bağlı olarak dişte renk değişikliği gibi olumsuz etkilere sebep olmaktadır. Bu veriler ışığında nano/mikrofiberlerin ise kanal içi, tek tip ve kontrollü miktarlarda ilaç verme yetenekleri ve macunsu formları sayesinde bakteri içermeyen bir ortamda doku rejenerasyonuna yardımcı olabileceği ve rejeneratif endodonti kliniklerinde kullanılmak üzere önemli bir klinik potansiyele sahiptir. Bu çalışmada; Poli(vinilpirolidon) polimer çözeltisine Kalsiyum hidroksid'in yanı sıra Metronidazol, Siprofloksasin ve Minosiklin ilave edilerek ayrılmış, ikili ve üçlü formlarda lifli matlar hazırlanmıştır. Fiberlerin morfolojisi, Fiberler'in kimyasal karakterizasyonu, dentin yüzeyinin fiziksel ve kimyasal karakterizasyonu, sırasıyla Taramalı Elektron Mikroskobu ve Enerji Dağılımlı X-Işını Spektroskopisi, Nano-SEM ve Fourier Dönüşümü Kızılötesi Spektroskopi ile değerlendirilmiştir. Gutta-perka konilerinin karakterizasyonu ise, plazma yoluyla hava ışınlamasından sonra ve fiber matlarla kaplandıktan sonra sırasıyla X-Ray Fotoelektron Spektroskopisi ve ışık mikroskobu ile gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen testlerde, Taramalı Elektron Mikroskobu ve Enerji Dağılımlı X-Işını Spektroskopisi sonuçları, elektroeğirme'nin, nano- ve mikro-ölçekler arasında değişen çaplarda antibiyotik içeren lifler üretebildiğini doğrulamıştır. Nano-SEM ve Fourier Dönüşümü Kızılötesi Spektroskopi sonuçları, fiber matların dentin tübüllerinin kimyasal ve morfolojik yapıları üzerinde daha iyi etkiler sağladığını göstermiştir. X-Işını Fotoelektron Spektroskopisi sonuçları ise Gutta-perka yüzeyinin daha iyi kaplama elde etmek için iyi bir hidrofilik forma sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Traumatic tooth injuries with incomplete apical development in addition to dental caries are causes of pulpal necrosis or infections. Even though the antimicrobial capabilities of applied medicaments are renowned, recent findings showed negative effects of these forms like cell toxicity, difficulties in completely removing them from the root system, and tooth discoloration associated with the use of their high levels. In light of this, the ability of nano/microfibers to deliver uniform, and controlled amounts of drugs can lead to positive therapy impacts through achieving lower toxicity effects, a bacteria-free environment, and significant clinical potential. Here in this study, Calcium hydroxide, Metronidazole, Ciprofloxacin, and Minocycline were added to Poly(vinylpyrrolidone) polymer solution and spun into fibrous mats with separated, double, and triple forms. Fibers' morphology, Fibers' chemical characterization, physical and chemical characterization of the dentin surface were evaluated by Scanning Electron Microscope and Energy Dispersive X-Ray Spectroscopy, Nano-SEM, and Fourier Transform Infrared Spectroscopy, respectively. Characterization of the gutta-percha cones after the air irradiation via plasma and after coating them with fiber mats was achieved by X-Ray Photoelectron Spectroscopy and light microscope, respectively. Scanning Electron Microscope and Energy Dispersive X-Ray Spectroscopy results confirmed that electrospinning was able to produce antibiotic-containing fibers with diameters ranged between nano- and microscales. Nano-SEM and Fourier Transform Infrared Spectroscopy results presented that fibers mats achieved better affects on the chemical and morphological structures of the dentin tubules. X-Ray Photoelectron Spectroscopy results showed a better hydrophilic form of the gutta-percha surface in order to obtain a better coating process.