Avrupa'daki radikal sağ partilerin Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğine ilişkin görüşleri
European radical right parties views about Turkey's membership to the European Union
  1. Tez No: 645244
  2. Yazar: ÖMER NAMIK YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ M. İNANÇ ÖZEKMEKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Avrupa'daki radikal sağ partileri ve bu partilerin Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliği hakkındaki görüşlerini incelemek amacıyla hazırlanan bu araştırma 3 bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde; çok sayıda tanımı yapılan radikal sağ kavramı açıklanırken ardından radikal sağ ideolojiyi oluşturan unsurlar ve son olarak radikal sağın son dönemdeki yükseliş sebebinin ne olduğunu anlamaya çalışan araştırmalara değinilmiştir. İkinci bölümde ise; Avrupa ülkelerinde dikkate değer oy oranına ve bulunduğu ülkenin siyasetinde önemli etkilere sahip radikal sağ partiler, bölgelere ve ülkelere ayrılarak incelenmiştir. Bu partiler incelenirken partilerin seçimlerde aldıkları oy oranlarından ve ideolojilerinden de bahsedilmiştir. Ardından bu partiler karşılaştırılarak aralarındaki farklılıklara değinilmiştir. Üçüncü bölümde ise Avrupa ülkelerinde bulunan bu radikal sağ partilerin Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne olası üyeliğine nasıl baktıkları partiler özelinde açıklanmıştır. Bununla birlikte radikal sağ partilerin bu konudaki görüşlerinin temelini oluşturan ana nedenlere de değinilmiştir. Çalışmanın sonucunda; birinci bölümde radikal sağın belirli bir tanımının olmadığı, radikal sağ ideolojinin milliyetçilik, popülizm, göçmen ve yabancı karşıtlığı, küreselleşme ve Avrupa birliği karşıtlığı olmak üzere 4 temel üzerine oturduğu belirlenmiştir. Bunun yanında radikal sağın son dönemdeki yükselişinin sebebini ortaya çıkarmayı amaçlayan çalışmalar arasında kesin bir görüş birliğinin olmadığı da anlaşılmıştır. İkinci bölümde ise; Avrupa ülkelerindeki bütün radikal sağ partilerin radikal sağ ideolojinin ortak unsurlarına sahip olduğu görülse de bu unsurların her parti özelinde farklı seviyelerde bulunduğu ortaya konmuştur. Partilerin hepsi göçmen karşıtı olmasına rağmen göçmenlere yönelik politikalarında farklılıklar görülmüştür. Aynı şekilde Avrupa Birliği konusunda da tüm partilerin Avrupa Birliği'ne karşı şüphe duyduğu belirlense de bazılarının Avrupa Birliği'nin varlığına temelden karşıyken bazılarının Avrupa Birliği'nin reforma uğraması halinde Avrupa Birliği fikrini destekledikleri anlaşılmıştır. Üçüncü bölümde ise Macaristan'daki radikal sağ parti Jobbik haricinde Avrupa'daki tüm radikal sağ partilerin Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üyeliğine şiddetle karşı çıktıkları anlaşılmıştır. Ancak Türkiye'nin üyeliğine karşı çıkılırken her partinin kendince farklı nedenlerinin bulunduğu saptanmıştır. Bununla birlikte radikal sağ partilerin bu politikalarına ana sebep olarak gösterdikleri Türkiye'nin mevcut durumu ve mevcut yöneticilerinin, radikal sağ partilerin Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üyeliğine ilişkin olumsuz politikalarına büyük bir etkisinin olmadığı ortaya konmuştur. Avrupa'daki radikal sağ partilerin Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğine karşı çıkarken 3 ana sebebinin olduğu ve bu sebeplerin; Türkiye'nin Avrupalı olmadığı düşüncesi, Türkiye'nin demografik gücünün getirdiği endişe ve Avrupa topluluklarının Türkiye'nin üyeliğine yönelik olumsuz görüşleri olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research, which is prepared to examine the radical right parties in Europe and their views on Turkey's membership in the European Union, consists of 3 chapters. In the first section, the concept of the radical right, about which many definitions are made, is explained, and then the elements that constitute the radical right ideology and finally the ideas that try to understand what is the reason for the recent rise of the radical right are addressed. In the second part, radical right parties, which have significant influence on the politics of the country in which they exist and the significant vote rate in the European countries, are examined by dividing into regions and countries. When examining these parties, it was also mentioned about the votes they received in the elections and their ideologies. Then, these parties were compared and their differences were addressed. The third chapter describes how these radical right-wing parties in European countries look at Turkey's possible membership in the European Union. However, the main reasons underlying the views of the radical right parties on this issue were also addressed. As a result of the study, in the first part it was observed that there is no specific definition of the radical right and that the radical right ideology is based on 4 foundations: nationalism, populism, anti-immigrant and anti-foreigner, anti-globalization and anti-European Union. Furthermore, it is understood that there is no definite consensus among the studies aimed at revealing the reason for the recent rise of the radical right. Second division; Although all radical right parties in European countries appear to have common elements of radical right ideology, these elements are found to be at different levels in each party specific. Although all of the parties are anti-immigrant, there have been differences in their policies towards immigrants. In the same way, it was determined that all parties had doubts about the European Union, but some were fundamentally opposed to the existence of the European Union, while others supported the idea of the European Union in the event that the European Union was reformed. In the third section, it is understood that all the radical right parties in Europe, except Jobbik, the radical right party in Hungary, are strongly opposed to Turkey's membership in the European Union. However, it has been determined that each party has its own reasons. However, it has been revealed that the current situation of Turkey and the current rulers, which the radical right parties have cited as the main reason for their policies, have no major influence on the negative views of the radical right parties towards Turkey's membership in the European Union. It was determined that the radical right parties in Europe had 3 main reasons for opposing Turkey's membership in the European Union, and that these reasons were the idea that Turkey was not European, the concern of Turkey's demographic power and the negative views of the European communities towards Turkey's membership.