Bir yüzey yapışma proteini olan e-kaderinin pterjiyum gelişimindeki rolünün araştırılması
Investigation of the role of e-cadherin a surface adhesion protein in pterjium development
  1. Tez No: 645325
  2. Yazar: EMEL ENSARİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACI ÖMER ATEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Tıbbi Biyoloji, Eye Diseases, Medical Biology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Tıp Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Gözde et büyümesi olarak ifade edilen pterjiyum, kornea üzerinde konjonktivanın kontrolsüz bir şekilde büyüyerek ilerlemesiyle sonuçlanan yaygın bir göz hastalığıdır. Özellikle anormal çoğalmaya sebep olarak fibrovasküler dokunun epitel hücrelerinde görülen bozukluklar gösterilmiştir. Epitelyal kaderin olarak da bilinen E-kaderin, hücreler arası adezyona aracılık etmenin ötesinde hücre tanıma, sınır oluşumu ve korunması, koordineli hücre hareketleri de dâhil pekçok biyolojik süreçte anahtar rol oynamaktadır. E-kaderin ekspresyonun azalması, hücre adezyonun kaybına, tümör büyümesi ve proliferasyonuna neden olarak metastaza yol açtığı bilinmektedir. Bu çalışmada, tümör oluşumuna benzer davranışlar gösteren pterjiyum ile bir tümör supresör gen olan E-kaderinin ilişkisi araştırılmıştır. Çalışmada 36 hastaya ait pterjiyum dokusunda E-kaderinin geninin promotör metilasyonu metilasyona spesifik PZR yöntemi ile, ekspresyon düzeylerindeki farklılık kantitatif revers transkriptaz polimeraz zincir reaksiyonu qRT-PZR yöntemi ile ve protein ifade farklılıkları western blot yöntemi ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Pterygium, defined as flesh growth in the eye, is a common eye disease that results in the uncontrolled growth of the conjunctiva on the cornea. Especially, defects in epithelial cells of fibrovascular tissue have been shown to cause abnormal proliferation. E-cadherin, also known as epithelial cadherin, plays a key role in many biological processes, including cell recognition, border formation and maintenance, and coordinated cell movements, beyond mediating intercellular adhesion. It is known that decreased expression of E-cadherin leads to loss of cell adhesion, tumor growth, and proliferation, leading to metastasis. In this study, the relationship between pterygium and E-cadherin, a tumor suppressor gene, was investigated. In the study, promoter methylation of the E-cadherin gene in pterygium tissue belonging to 36 patients was determined by methylation-specific PCR method, the difference in expression levels by quantitative reverse transcription PCR method, and protein expression differences by western blot method.