Terörizmle mücadelenin istihbarat topluluğunun dönüşümüne etkisi: ABD örneği
Effects of counter-terrorism on the transformation of intelligence community: The USA case
  1. Tez No: 645324
  2. Yazar: YUSUF CAN AYAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FIRAT PURTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Alparslan Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik ve Terörizm Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu tezin amacı terörizmle mücadelenin istihbarat kurumlarının dönüşümüne etkilerini göstermektir. Konvansiyonel güvenlik sistemi, ordu ya da istihbarat teşkilatı asimetrik tehditlerle mücadele edebilecek esnekliğe sahip değildir. Bu nedenle terörizmle mücadele eden ülkeler, kapasitelerini arttırmak ve güvenlik sistemlerini değiştirmek zorundadır. Çalışmada, istihbarat toplumunun yeniden yapılandırılması incelenmiştir. Çalışmaya göre, terörizmle mücadele eden ABD'nin; istihbarat ihtiyaçları değişmiş, ordu-istihbarat kurumu görev ve yetki dağılımı değişmiştir ve bu ülkeler yeni istihbarat servisi ya da koordinasyon merkezine ihtiyaç duymuşlardır. Çalışma, terörizmin istihbarat toplumuna etkisini örneklerle açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to show the effects of counter-terrorism on the transformation of intelligence institutions. The conventional security system, the army or the intelligence agency does not have the flexibility to deal with asymmetric threats.For this reason, countries fighting terrorism have to increase their capacities and change their security systems.In the study, the restructuring of the intelligence community was examined.According to the study, who are fighting terrorism, The United States of America's intelligence needs have changed,the division of duties and powers of the army-intelligence agency has changed and these countries need new intelligence service or coordination center. The study explains the impact of terrorism on the intelligence community.